Në programin Weekend kemi folur për aktivitetet fizike të cilat të gjithë mund t’i kryejmë, mjafton të kemi vullnet dhe pak kohë të lirë. Të mirat shëndetsore që vijnë nga ushtrimet e rregullta dhe aktiviteti fizik vështirë se mund të injorohen. Dhe këto të mira bëhen tuajat pavarësisht moshës, gjinisë apo aftësisë fizike. Sot po permendim per ju disa arsye pse ushtrimet fizike e përmirësojnë jetën tuaj.

-Ushtrimet kontrollojnë peshën

Ushtrimet ndihmojnë në mbajtjen e peshës nën kontroll ose në uljen e peshës. Kur merreni me aktivitet fizik, ju digjni kalori. Sa më intensiv aktiviteti, aq më shumë kalori digjni. Nuk keni nevojë për shumë kohë për ushtrime që çojnë në ulje peshe. Nëse nuk keni mundësi që të merreni me palestër, atëherë jini më aktiv gjatë ditës me gjëra të thjeshta, p.sh.: duke marrë shkallët në vend të ashensorit ose duke u marrë me punët e shtëpisë.Bathroom Scale

-Ushtrimet luftojnë problemet e shëndetit

Pavarësisht peshës suaj, të qenët aktiv rrit vlerat e kolesterolit të mirë dhe ul trigliceridet e këqija. Kjo gjë e bën gjakun tuaj të qarkullojë më lehtë dhe ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Aktiviteti i rregullt fizik mund të ndihmojë në parandalimin ose menaxhimin e problemeve të zemrës, diabetit, depreisonit, llojeve të ndryshme të kancerit, artritit dhe rrëzimeve.

-Ushtrimet ju përmirësojnë humorin

Një stërvitje në palestër ose gjysmë ore ecje e shpejtë mund t’ju ndihmojë. Aktiviteti fizik stimulon kimikate të ndryshme të trurit që ju bëjnë të ndiheni më të lumtur e më të qetë. Gjithashtu, kur stërviteni rregullisht, mund të ndiheni më mirë me pamjen tuaj të jashtme, gjë që rrit vetëbesimin dhe vetëvlerësimin.Middle-aged-People-exercising

-Ushtrimet ju bëjnë më energjik

Aktivitetet e perditshme si blerja e ushqimeve apo nga punët e shtëpisë mund tiu lodhin teper, ndaj aktiviteti i rregullt fizik mund të përmirësojë forcën e muskujve dhe të rrisë qëndrueshmërinë tuaj. Ushtrimet dhe aktiviteti fizik çojnë oksigjen dhe ushqyes në inde dhe ndihmojnë sistemin kardiovaskular të punojë më mirë. Dhe kur zemra dhe mushkëritë punojnë më mirë, ju keni më shumë energji për punët e përditshme.

How-Lose-Weight-Without-Exercising-Ushtrimet ju ndihmojnë të bëni gjumë cilësor

Aktiviteti i rregullt fizik ju ndihmon të flini më shpejt dhe të bëni gjumë më të thellë. Por mos u ushtroni në orët e vona të darkës, sepse pastaj do të jeni shumë energjikë dhe do ta keni vështirë të flini.

-Ushtrimet sjellin kënaqësi

Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë një mënyrë e kënaqshme për të kaluar kohën. Ato ju japin mundësinë për të kaluar një kohë të mirë jashtë shtëpisë, për t’u angazhuar në aktivitete që ju pëlqejnë. Aktiviteti fizik gjithashtu ndihmon në lidhjet me miqtë dhe familjen. Kështu, merrni pjesë në kurse vallëzimi, në basketboll ose arte marciale. Nëse mërziteni, provoni diçka të re.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI