Ti ke nevojë që të rritesh nëse …

Ndërkohë që jeni duke u rritur, mos u dekurajoni, nëse vini re fusha të ndryshme të jetës, ku keni ende nevojë për tu rritur. Në vend që të dekurajoheni, motivohuni për ndryshimin, kërko ndihmë, kërko për një mentor, lexo libra, ndrysho punën etj. Nëse tifillon të ndihesh keq me faktin e të qënit ende i “pa pjekur”, mbase e ke humbur kuptimin e vërtetë. Ti ke nevojë që të rritesh nëse …

Kur ti je mbi 30 vjec dhe jeton akoma me prinderit.

Me përjashtim të rasteve kur te duhet te kujdeseni për prinderit tuaj nese jane pleq apo  te sëmurë, apo humbja e papritur e venidt te punes , ne rastet e tjera nese keni mbushur 30 vjec, ju duhet të jeni i aftete  largoheni nga foleja .

1c00898Ju kurrë nuk keni pasur një punë të çdo lloji për më shumë se gjashtë muaj .

Nëse ju nuk keni punuar , ju keni nevojë për një punë . Çdo punë do të duhet ta bëjmë . Vetëm mjafton të fillosh diku . Ju duhet përvojë . Nëse ju keni pasur punë të shumta gjatë viteve dhe asnjëra prej tyre nuk kanë zgjatur shumë kohë , mund të jetë një shenjë që ju jeni dembel ose lehtësisht të mërzitur ose e keni problem te merrni urdhra nga shefi

fatura-keshJu nuk jeni në gjendje për të paguar faturat tuaja çdo muaj .

Pa ndihmë nga anëtarët e familjes apo miqtë , ju thjesht nuk mund ta bëni atë financiarisht . Kjo përfshin sigurimin e makinës , qira , sende ushqimore , faturën e energjisë dhe shpenzimet themelore mjekësore.  Nëse ju nuk mund të paguani faturat tuaja bazë , do e keni shumë të vështirë t’ia dilni mbanë vetëm.

Essential-Tasks-For-a-New-WordPress-SiteNuk arrin te perfundosh gjerat e tua apo projekte te ndryshme.

Flasim për shembull për rastet kur bëni të nisni një projekt dhe përgjatë rrugës që jeni duke e punuar atë mërziteni dhe e lini pas dore. Pra, nuk e mbaroni. Kjo mund të jetë normale për një fëmijë 10 vjec që e ka të lehtë të mërzitet dhe e ka të vështirë të kuptojë përgjegjësinë që ka në lidhje me detyrat e tij, por kjo nuk është e tolerueshme për dikë që është i rritur. Një i rritur përfundon atë që ka nisur.

pointFingerNuk mund të thuash jo.

Nëse je një djalë apo një vajzë që je duke u kujdesur vazhdimisht për të tjerët, gjë që është e mrekullueshme, mund të gjendesh ndonjëherë edhe përpara situatave të sikletshme. Për shembull dikush të telefon vazhdimisht në 2 të natës për të thënë se është duke kaluar në një krizë emocionale. Patjetër që duhet të qëndrojmë pranë miqve tanë dhe të kujdesemi për ta por duhet të kuptojmë që në mënyrë që të kujdesemi për ta duhet të kujdesemi edhe për veten edhe për gjumin tonë në mënyrë që të jemi të shëndetshëm dhe të aftë për të ndihmuar.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI