Si t’i bësh pushimet verore të paharrueshme?

Ndonjëherë pushimet mund të duken dërrmuese por mba mend që qëllimi është të kënaqesh dhe të kalosh kohë të paharrueshme. Ja se si mund ta bëni këtë.  😀

fotoBëni foto

Mund të duket shumë e thjeshtë por të bësh foto është një mënyrë e mrekullueshme për të kapur ato momentet që ndodhin vetëm një herë në jetë por që do t’i mbani gjallë përgjithmonë. Ndonjëherë kur po kalon një kohë të bukur, mund të harrosh të shkrepësh një foto të shpejtë por përpiqu që të shkrepësh disa foto të familjes duke kaluar një kohë të mirë së bashku.Fotot e pa postuara janë më të mirat sepse ke kapur momentet kur kënaqësia ka qenë e gjallë.

makineLuani lojëra në makinë

Nëse po bëni një udhëtim familjar, krijoni si traditë që të luani lojëra në makinë. Lojërat mund të jenë të thjeshta si p.sh “gjej titullin e filmit”. Të luash një lojë së bashku si familje do t’ju ndihmojë të kaloni kohën por gjithashtu do të krijojë kujtime të paharrueshme. Tradita e lojërave në makinë do të vazhdojë edhe në udhëtimet e tjera dhe do të jetë elementi kryesor i pushimeve.

togetherPlanifikoni çdo gjë së bashku

Sigurohu që të përfshish të gjithë familjen kur planifikon itinerarin e pushimeve. Askush nuk dëshiron të ndihet i përjashtuar dhe ti gjithashtu dëshiron të sigurohesh që gjithsecili është i aftë të bëjë diçka që do ta shijojë. Të lejosh fëmijët të kryejnë aktivitete do t’i ndihmojë ata të ndihen të rëndësishëm dhe do t’ju japë atyre një gjë të re për të cilën do të gëzohen.

smartphone 1Mbaje larg teknologjinë

Fikini telefonat, lërini ipod-ët në shtëpi, largojini laptop-ët dhe tabletat, thjesht bëjeni këtë. Gjithsecili mund të ndihet sikur është duke qëndruar brenda flluskës së teknologjisë, por të heqësh dorë prej saj do ta lejojë familjen të qëndrojë vërtetë së bashku. Koha me familjen është thelbësore për ndërtimin e një familje të fortë, kështu që largojini shpërqendrimet.

jarRuajini kujtimet në një kuti

Ndërkohë që jeni duke udhëtuar sigurohuni që të merrni suvenirë të cilët do t’ju ndihmojnë ta rikrijoni udhëtimin tuaj me to. P.sh nëse jeni duke bërë pushime në plazh merrni ca rërë, guaska dhe bëni një foto të familjes në breg të detit. Më pas futini të gjitha këto sende në kutinë tuaj të kujtimeve (një vazo qelqi) dhe vendoseni këtë vazo në një vend ku të gjithë mund ta shihni çdo ditë. Ndërkohë që do të shërbejë edhe si një dekorim i bukur, ajo do të ngjallë biseda në të ardhmen për pushimet dhe kujtimet që krijoi gjithsecili.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI