Rifillimi i shkollës në kohë pandemie

Për shkak të situatës së pandemisë, ky vit i ri shkollor ka nisur ndryshe nga herët e tjera. Procesi mësimor po zhvillohet me rregulla të reja dhe në një lidhje telefonike për programin “Zgjohu Pozitiv”, drejtoria ekzekutive e ‘Lezha Academic Center’, Klementina Shahini u shpreh se ky fillim i vitit të ri shkollor ishte jo i zakonshëm, por mësuesit dhe nxënësit kanë arritur të përshtaten mjaft mirë me rregullat e reja.

Duke qenë se kjo është një kohë sfiduese për të gjithë, Shahini kërkoi që të vazhdojmë të lutemi që Zoti të largojë panikun nga mendjet dhe zemrat e nxënësve, mësuesve dhe prindërve.

Gjithashtu sipas saj duhet ta shikojmë koronavirusin si një virus normal dhe të lutemi që mbrojtja dhe dora e Zotit të jetë mbi të gjithë.

Më tej, ajo shtoi se duhet të kërkojmë t’i bashkohen të gjithë lutjeve tona, që shkollat të mos mbyllen sivjet.

“Nuk janë kohë të thjeshta, por janë dhe shumë sfiduese, gjëja e parë që ne kërkojmë që ju të luteni është që Zoti të heqë panikun nga të gjitha mendjet dhe zemrat e mësuesve, prindërve dhe studentëve. Kryesore është që Zoti t’i ndihmojë njerëzit, jo vetëm në shkollën tonë, por gjithkund që ta shikojmë këtë si një virus normal sepse këtu është krijuar një mentalitet që nëse ti ke marrë Covid-19 ndodh ajo shmangia. Kjo është gjëja që ne lutemi që mos e shikojmë në komunitetin e shkollës sonë. Patjetër lutemi për mbrojtjen dhe dorën e Zotit mbi të gjithë mësuesit e shkollës, mbi të gjithë nxenësit dhe familjet e tyre. Lutemi dhe kërkojmë t’i bashkohen të gjithë lutjeve tona, që shkollat të mos mbyllen sivjet”.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=MewVx06rUIs”]

 

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI