Pse kam gjithmonë uri?

A ndihesh ndonjëherë sikur uria jote nuk ka fund?  A mendon gjithmonë për ushqimin?Nuk je vetëm! E dëgjojmë gjithmonë e më shpesh nga njerëz të ndryshëm, ndaj le të mendojmë për disa gjëra nëse vazhdimisht e gjejmë veten duke thënë: “Pse jam gjithmonë i uritur?”

  1. Sepse konsumon ushqim të përpunuar, të paketuar apo ushqim që nuk përmban aspak vlera ushqyese. Këto ushqime mund të jenë plot me kalori e sheqerna, por nuk përmbajnë asgjë të mirë. Kjo bën që trupi yt të ketë shumë nevojë për vitamina, minerale dhe ushqim të vërtetë. Të ushqesh me karbohidrate të shëndetshme, me yndyra të shëndetshme e proteina të shëndetshme në çdo vakt, stabilizon nivelin e sheqerit në gjak dhe të ndihmon që të ndihesh i ngopur dhe plotësisht i kënaqur.
  2. Mendon se je i uritur, por në fakt je vetëm i etur. Pjesa më e madhe prej nesh në këtë planet qëndrojmë në një gjendje të dehidratuar. Me shumë mundësi edhe ti. Ndaj është mirë që të pish ujë. Kur je i dehidratuar, mund të mendosh se të ka marrë uria, por në fakt trupi yt është duke kërkuar për ujë. Ndaj, sa herë që të jeni duke u ndjerë të uritur, si fillim pini një gotë ujë. Largohuni nga kuzhina dhe shihni nëse uji ju ka ngopur.  Në pjesën më të madhe të rasteve kështu do të ndodhë. Kemi nevojë që të pimë një sasi të konsiderueshme ujë që organizmi ynë të funksionojë normalisht.
  3. Nuk fle aq sa duhet. A e di se gjumi është i lidhur direkt me hormonet që shkaktojnë urinë? Kur ti nuk fle mjaftueshëm, ky hormon stimulon rritjen e oreksit. Gjithashtu kur nuk fle mirë, je më shumë i stresuar, e kjo të çon drejt ushqimeve të varfra në vlera ushqimore dhe në produkte që kanë sheqer. Ndaj, mundohu që të flesh sa duhet sonte.
  4.  Kthehesh tek ushqimi, sepse mendon se je i uritur, por në fakt je i mërzitur, i vetmuar, i trishtuar, i stresuar, në ankth, apo i shqetësuar. A të duket familjare kjo? Ne shumë shpesh i kthehemi ushqimit për të qetësuar emocionet tona. Kjo mund të na çojë drejt konsumimit të shumë çokollatave apo patatinave.  Ne duhet që të jemi të vetëdijshëm  për  atë që po ndjejmë dhe të kërkojmë rrënjët e kësaj ndjesie për t’u përballur me të, në vend se të përpiqemi  që t’i ndalojmë simptomat me anë të ushqimit.  Ushqimi është krijuar që të përbush nevojat tona fizike e jo ato emocionale.
  5.  Mund të jesh duke vuajtur nga një gjendje mjekësore që të shkakton që të mos ndihesh asnjëherë i ngopur.  Nëse ti konsumon vazhdimisht ushqim dhe nuk ndihesh asnjëherë i ngopur, mund të jetë koha e duhur për të bërë një vizitë tek mjeku e disa analiza.
Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI