Jon Bon Jovi hap restorante për njerëzit në nevojë

“Thyej ciklin e varfërisë, urisë, dhe mungesës së strehës”

Rrokeri amerikan Jon Bon Jovi hap restorante ku njerëzit në nevojë mund të ushqehen falas.

Këngëtari kryesor i bandës amerikane të rrokut Bon Jovi, krijuar në vitin 1983 në New Jersey, po ndikon përtej muzikës. Jon Bon Jovi gjithashtu dëshiron të ndihmojë ata që kanë nevojë.

Me dashurinë për njerëzit dhe ushqimin, ai krijoi fondacionin “Jon Bon Jovi Soul”. Fondacioni ka si qëllim “të thyejë ciklin e varfërisë, urisë, dhe mungesës së strehimit”. Një nga projektet në restorantin e tij “Kuzhina Shpirtërore JBJ” është një restorant që ofron ushqim falas për njerëzit në nevojë.

Jon Bon Jovi hap restorante

Kuzhina Shpirtërore JBJ

Në Tetorin e vitit 2011, artisti fitues i shumë çmimeve hapi restorantin e tij të parë në zonën “Red Bank” të New Jersey. Gjashtë vite më vonë, u hap edhe Kuzhina Shpirtërore Toms River.

Nuk ka çmime në menynë e restorantit dhe të gjithë janë të mirëpritur. Klientët inkurajohen të dhurojnë 20$ që të paguajnë për ushqimet e të tjerëve. Ata të cilët kanë probleme financiare mund të hanë ushqim të ngrohtë falas. Klientët po ashtu mund të shërbejnë si vullnetarë në restorant.

Deri më tani, Kuzhina Shpirtërore ka shërbyer mbi 100,000 vakte. Ata që vijnë për një vakt të ngrohtë ulen të parët.

jon bon jovi hap restorante

“Të gjithë janë të mirëpritur në tavolinën tonë (Ne shërbejmë) prodhimet e vendit, dinjiteti dhe respekti janë gjithmonë në meny,” thotë Kuzhina Shpirtërore JBJ.

Gatime të shijshme

Restoranti shërben një përzgjedhje të shijshme gatimesh dhe shumica e përbërësve vjen nga kopshti i tyre.

jon bon jovi hap restorante

Më shumë se një superstar, Jon Bon Jovi është i dashur dhe ka një zemër të artë për komunitetin. Histori të tilla janë frymëzuese. Ato sjellin shpresë që mirësia e Zotit është diku në zemrat e gjithë njerëzve. Le të jetë kjo një frymëzim për këdo.

Burimi: God TV

Lexo gjithashtu: Vargje për të nisur një vit të ri

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI