Gjërat e bukura që humbas

Gjërat e bukura që humbas

Nuk dua ta humbas,
nuk dua që një ditë të kthej kokën pas e të kuptoj,
se gjithçka vërtetë me vlerë,
kishte qenë përpara syve të mi gjithmonë.
Hapi sytë e mi Zot,
të jetoj këtë çast,
përpara se gjërat e bukura që dua,
të kthehen në gjërat e bukura që humbas.

Kantautori Matthew West së fundmi publikoi këngën, “Gjërat e bukura që humbasim,” (The Beautiful Things We Miss) nga albumi i tij i fundit “Plotësisht i përfshirë” (All In) dhe zbuloi faktin se ai gjithmonë pasqyron në muzikën e tij atë që është duke ndodhur në jetën e tij personale dhe në familjen e tij. Kjo këngë vjen si një reflektim për jetën e tij ndërsa i duhet ta ndajë jetën personale nga karriera e tij. Në videon e këngës ka përfshirë pamje nga momente të çmuara të tij si bashkëshort dhe baba.

“U frymëzova për ta titulluar këngën, ‘Gjërat e Bukura që humbasim’, gjatë një ngjitje në mal. Kuptova që ndërsa ngjitesha, fokusohesha vetëm tek shtegu që ishte përpara meje. Sepse kishte aq shumë rrënjë pemësh, të cilat nëse nuk i shikoja mund të më pengonin dhe të rrëzohesha. Një moment, ndalova për të marrë frymë, dhe për herë të parë gjatë gjithë ngjitjes u ndala të shihja rreth e qark meje dhe ishte një nga panoramat më të bukura. Këtu pata idenë e këngës ‘Gjërat e Bukura që Humbasim’. Unë isha duke parë poshtë gjatë gjithë kohës së ngjitjes dhe po humbisja pamjen rreth e qark meje.

E shkrova tekstin e kësaj kënge duke parë drejt së ardhmes. Duke menduar se çfarë mund të ndodh nëse vendos karrierën para familjes sime.  A do të ndihen fëmijët e mi sikur nuk më kanë njohur? A do të ndihet gruaja ime e shkëputur nga unë? A do të kem shumë gjëra për të cilat do të më vijë keq? Kjo këngë më prek sa herë që e këndoj. Vargjet thonë, Hapi sytë e mi Zot, më mbaj në një çast të tillë, përpara se gjërat e bukura që dua të kthehen në gjërat e bukura që humbas.

Ne zemrën time këto kohë meditoj se si mund të jem plotësisht i përfshirë, jo thjesht me këngët që kompozoj, apo me koncertet ku këndoj, por të jesh plotësisht i përfshirë do të thotë, të hysh në shtëpi e të jesh bashkëshorti që kurrë nuk ke qenë për gruan tënde, apo të jesh babai që kurrë nuk ke qenë për fëmijët e tu. Unë nuk dua ta humbas këtë gjë. Po lutem dhe po i kërkoj Perëndisë çdo ditë të më tregoj se si të jemi plotësisht të përfshirë brenda katër mureve të shtëpisë sonë.”

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI