Çmimet GRAMMYs të edicionit të 59

Gjatë një transmetimi të drejtpërdrejt në CBS, u anonçuan fituesit për edicionin e 59 të GRAMMYs. Artistët for KING & COUNTRY dhe Lauren Daigle ishin prezantuesit në 10 kategori.

Hillary Scott & the Scott Family fituan dy çmime GRAMMY për Albumin më të mirë të krishterë bashkëkohor (albumi debutues Love Remains) duke pasur kandidatë të tjerë në këtë kategori si All Sons & Daughters, Crowder, Natalie Grant dhe Hillsong Young & Free. Ata fituan gjithashtu çmimin për Këngën më të mirë të krishterë bashkëkohore, për hitin  “Thy Will” . Në këtë kategori ishin të nominuar gjithashtu, Lauren Daigle, for KING & COUNTRY, Natalie Grant dhe artisti i ri, Zach Williams. Hillary Scott nuk është  e huaj për ngjarjet GRAMMY, më parë ajo ka fituar shtatë trofe si pjesë e grupit  të muzikës kauntri Lady Antebellum.

hillary-schott-grammy-2017

Hillary Scott duke pranuar çmimin për Këngën më të mirë të krishterë bashkëkohore, Thy Will

Kirk Franklin duket se është një emër që votuesit nuk mund të neglizhojnë, sepse ai fitoi çmimin për Albumin më të mirë Gospel, për albumin ‘Losing My Religion’, duke rrëmbyer kështu një tjetër çmim në një kategori ku të nominuar ishin emra si, Tim Bowman Jr., Shirley Caesar, Todd Dulaney and William Murphy. Kirk tashmë ka marrë nëntë trofe që prej vitit 1997.

Kirk fitoi një tjetër çmim si bashkautor në këngën e Tamela Mann, ‘God provides’, nga albumi i saj i fundit, One Ëay. Ky është çmimi i saj i dytë GRAMMY, më parë ajo ka fituar në 2013 me këngën “Take Me To the King.” Artistja reagoi më një postim të thjeshtë në twitter, “Zoti siguron, përtej falënderuese dhe e përulur.”

Një moment emocionues i mbrëmjes GRAMMY ka qenë performanca LIVE e Chance the Rapper, Artistit më të mirë Rrep, me Tamela Mann dhe Kirk Franklin

LOS ANGELES, CA - FEBRUARY 12: (L-R) Recording artists Chance the Rapper, Kirk Franklin, and Tamela Mann perform onstage during The 59th GRAMMY Awards at STAPLES Center on February 12, 2017 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images for NARAS)
Artisti Chance the Rapper, Kirk Franklin, dhe Tamela Mann performojne ne skene  (Foto nga Kevin Winter/Getty Images for NARAS)

Së fundmi, Joey+Rory fituan çmimin për albumin më të mirë Gospel Roots, për albumin qw mban emrat e tyre.  Fitorja dhe fjalimi prekës i Rory Feek, vjen vetëm 11 muaj pas ndarjes nga jeta të Joyet pas një betejë të gjatë me kanceri.  Rory ndau: “Ëndrra e gruas sime ishte të krijonte një album me himne, të cilin nuk pati mundësi ta realizonte derisa u diagnostikua me kancer grada e katërt. Ajo më tha, ‘Nëse fitojmë, atëherë do ta mësoj lajmin përpara teje.’” Kështu u shpreh Rory në një fjalim emocional duke kujtuar një bisedë me Xhoin e cila i kishte kërkuar të shkonte në ngjarje nëse do të nominoheshin për çmim.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI