7-8 Maj – “Muzikë me zemër për Perëndinë”

I cilësuar nga pastorët e vendeve të ndryshme në botë, si një ndër muzikantët dhe kitaristët me një talent të jashtëzakonshëm, Rodrigo Rodriguez me famë botërore vjen i ftuar special për 20-vjetorin e Radio 7.

Në një mbrëmje të veçantë, dedikuar punës së Perëndisë ndër vite të Radio7-ës, nën ritmet e “Muzikë me zemër për Perëndinëtë shtunën, më datë 7 Maj, ora 17:00 në Kinema “Millenium”, Shkodër dhe të dielën datë 8 Maj ora 17.00 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë jeni të ftuar të shijoni tingujt depërtues të muzikës së luajtur nga i vajosuri i Perëndisë, nga Rodrigo Rodriguez.

I lindur në Quito Ekuador, Amerikën e Jugut, Rodriguez vjen nga një familje muzikantësh. Me një talent të zbuluar që herët,  ai nisi të luante në kitarë  që në moshën 9-vjeçare.  Albumin e tij të pare e regjistroi në moshën 12-vjeçare. Kur ishte 16 vjeç, nisi të udhëtonte nëpër botë për të zgjeruar njohuritë e tij mbi këtë instrument, duke performuar në Venezuelë, Spanjë, Francë, Angli  dhe  në Damask, Siri. Në vitin 1986, mori një ftesë për të dhënë mësim në kitarë klasike nga Kolegji Eastfield në Mesquite Texas.

Rodrigo ka regjistruar 16 albume muzikore, një ndër të çilat është regjistruar me Filarmoninë e Qytetit të Pragës. Ka performuar si kitarist solo në Orkestrën Simfonike në Texas,  Kaliforni, Kanada, Ekuador, Florida dhe Hungari. Po ashtu,  ai ka bërë turne koncertesh në Kolumbi, Peru, Brazil, Meksikë, Porto Riko, Kubë, Kanada, Republikën Çeke, Singapor, Malajzi, Indonezi, Filipine, Guatemalë, Skoci, Angli dhe në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1992, Rodrigo ndryshoi drejtimin e jetës së tij. Një David i kohëve moderne, Rodrigo Rodriguez ka privilegjin e madh t’i shërbejë Zotit me kohë të plotë nëpërmjet tingujt mahnitës së  muzikës së tij. Mos harroni datën e shënuar, 7 dhe 8 Maj, një ftesë për inkurajimin e zemrën tuaj! Deri atëherë, lutemi për bekimin tuaj!

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI