Ushqimet që nuk janë tamam ushqime

Gjatë programeve tona përpiqemi që të sjellim tek ju informacione që na ndihmojnë të përzgjedhim ushqimet tona por edhe të kuptojmë përmbajtjen e tyre sepse është shumë e rëndësishme të dimë çfarë konsumojmë.

Dyqanet ushqimore janë të mbushur me mashtrues ushqimore: Produkte plot me përbërës artificiale, ngjyra, dhe shtesa të tjera që më shumë duken si shkencë sesa si ushqime. Ne kemi folur për këto ushqime në programin Weekend duke treguar disa prej këtyre “Ushqimeve” të cilat ju duhet ti lini në raftet e supermarketeve.

– Patatinat qe nuk janë të bëra nga patatet

Disa nga patatina që ne blejmë në supermarket, përmbajnë vetëm 40 % patate, madje edhe kjo përqindje ëshhtë e përbërë nga patate të pjekura e të thara. Në vend të patateve këto patatina përmbajnë miell orizi, dhe niseshte të tjera që përzjehen sëbashku për tiu afruar më shumë shijes se patates.

– Djathë I cili nuk është djathëBoS_VermontSupermarketCheese

Mjafton të marrësh vetëm një copë djathë supermarket për ta analizuar dhe do dallosh menjëhrë përbërësit shtesë që ka. Disa marka përdorin deri ne 15 përbërës të ndryshëm në përbërjen e djathit, që ti japin atij shijen e djathit të vërtetë. Ndërkohë që djathi I prodhuar vetë kërkon vetëm 4 nga këto përbërës.

tumblr_inline_njxvulSTCh1t8av82-Vanilje qe nuk eshte vanilje

Nje imitim I vaniljes vjen ne nje forme ekstrakti, e cila ne te vertete eshte nje shije sintetike e saj. Por deri ketu nuk tingellon shume keq, megjithate manipulimi nuk perfundon ketu. Shumica e vaniljeve permbajne edhe ngjyrues te cilet jane shume te rrezikshem per shendetin, madje ne disa raste ata jane ngjyrues misterioze jo te ngrenshem.

-Camcakez qe nuk eshte camcakezwrigleys_gum

Lajm I keq per camcakezat: shumica e tyre jane te perbere me baze gome e cila eshte nje perzierje e kaucukut dhe plastikes sintetike, pra me pak fjale nuk eshte gome natyrale e ngrenshme qe vjen nga pemet tropikale. Plus, keto camcakeza jane plot me embelsues dhe ngjyrues artificial.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI