Fjalët e kujdesshme

Lexo: Jakobi 3:2-10

Keri doli jashtë në oborrin e pasmë ku gjyshja e saj po krasiste një shkurre trëndafili. Kur mbërri pranë saj, gjyshja e pyeti: “Si je, zemër!”. Kur ajo pa fytyrën e trishtuar të Kerit, e pyeti sërish: “Çfarë ke?”.

Keri u përgjigj: “Oh, gjyshe. Ka të bëjë me Megin! Unë mendoja se ne ishim shoqe të ngushta, por kohët e fundit ajo mezi më flet!”.

Gjyshja vazhdoi me pyetje: “Ashtu? Po cila është arsyeja?”.

Duke psherëtirë, Keri iu përgjigj: “Po ja… Xheni tha që xhaketa e Megit dukej e shëmtuar dhe unë thashë që mendoja të njëjtën gjë. Ne thjesht po bënim shaka! Ne të gjithë bëjmë shaka me njëri-tjetrin. Të tjerët thonë se unë e ha akulloren në mënyrë të çuditshme. Ne e ngacmojmë Xhenin për të qeshurin e saj sepse ajo duket si mace! Megi vesh ndonjëherë rroba të dala mode. Nuk e kuptoj përse është mërzitur kaq shumë kur ia kemi thënë këtë gjithë ato herë!”.

Gjyshja murmuriti: “E kuptoj.”. Ajo hezitoi. Më pas mori një trëndafil dhe ia dha Kerit duke i thënë: “Dua të shoh se sa kohë do të të duhet për heqjen të petaleve një nga një.”. Ajo pa orën dhe thirri: “Gati? Fillo!”.

Keri pa gjyshen me kuriozitet, pastaj filloi t’i hiqte petalet mesa shpejtësi të mundej, duke mbaruar shumë shpejt. “Mirë. Nuk t’u desh shumë kohë. Tani të shohim se sa kohë do të të duhet për t’i vendosur petalet ashtu siç ishin. Je gati?”

Keri tha e habitur: “Por, gjyshe! Ti e di që kjo është e pamundur.”.

Gjyshja iu përgjigj menjëherë: “Po, e pamundur është. Ndonjëherë është e pamundur të ç’bëjmë dëmin e shkaktuar nga fjalët gjithashtu. Kujtoje këtë trëndafil kur të tundohesh që të tregohesh e pakujdesshme me fjalët.”.

Keri pyeti: “Do të thuash… si në rastin me Megin? Por unë nuk doja ta bëja atë të ndihej keq!”.

Gjyshja iu përgjigj: “Jo, por ajo u ndje keq, apo jo?”. Ajo hodhi krahun rreth Kerit dhe e pyeti: “Atëherë, çfarë mendon se duhet të bësh për këtë?”.

Keri i tha: “Mendoj se duhet të kërkoj të falur, por nuk jam e sigurt nëse Megi do të më dëgjojë.”. Pas kësaj gjyshja i tha: “Mbase nuk të dëgjon, por ti mund ta provosh. Pas kësaj, mendohu para se të flasësh… trego kujdes që të mos i lëndosh të tjerët me atë që thua, edhe kur bën shaka. Kështu nuk do të jetë e nevojshme të kërkosh të falur.”.

Keri tundi kokën me ngadalë dhe tha: “Do ta telefonoj Megin dhe do t’i kërkoj të falur që tani.”.

Po ti mendohesh para se të flasësh? Fjalët e thëna pa kujdes mund t’i lëndojnë të tjerët, edhe nëse qëllimi i njerëzve është që të bëjnë shaka. Ndonjëherë nuk është problem të bësh shaka në lidhje me atë që dikush tjetër vesh apo thotë, por para se ta bësh këtë, sigurohu që nuk do të jetë fyese për personin që ngacmon. Libri i Jakobit thotë se gjuha është si një zjarr, në gjendje të shkatërrojë më shumë nga ç’mund ta imagjinojmë. Kërkojini Perëndisë t’ju ndihmojë të ruani gjuhën tuaj.

Ruaj gjuhën!

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI