Ushqimet ketogjenike-çfarë duhet dhe nuk duhet të hamë

Dieta ketogjenike është një regjim ushqimor me pak karbohidrate, me shumë yndyra të mira dhe me proteina të moderuara. Është një dietë efikase jo vetëm në rënien nga pesha por ndihmon dukshëm në sëmundjen e Epilepsisë, Alzheimerit, Parkinsonit, Migrenës, sëmundjet kardio-vaskulare, dislipidemitë dhe diabet.

Në një intervistë për TV7 Albania, nutricionistja Matina Çobo tregon regjimin që duhet mbajtur dhe rëndësinë shëndetësore që kjo dietë ka.

“Me menunë ketogjenike trupi kalon në një lloj gjendje metabolike, e cila quhet ketozë, ku organzmi djeg yndyrë për “karburant” dhe prodhon pak fragmente karboni (të quajtura ketone) si produkt metabolik. Normalisht, trupi ynë djeg karbohidrate për “karburant”, burimi kryesor i energjisë për trurin, zemrën rruazat e kuqe dhe shumë të tjera. Kur trupi kalon në ketozë, ne ndihemi më pak të uritur dhe është më e lehtë të konsumojmë më pak ushqim se zakonisht. Si ë tillë është menuja ideale për të rënë në peshë. Ketogjenike është një menu e larmishme e ndërtuar nga katër javë me vakte të ndryshme e kombinime unike .Tek kjo lloj diete duke qënë se pjesa më e madhe e regjimit ndërtohet me yndyrnat, është shumë e thjeshtë ngopja”.

Çobo thotë së mëngjesi tipik ketogjentik nis më një vezë. “E nisim ditën me një mëngjes tipik ketogjenik ku baza është gjithmonë veza(qoftë si omletë) apo e zier. Tek dieta ketogjenike mund të përdorim edhe  3 vezë të plota. Vezët në mëngjës do të shoqërohën gjithmonë me një burim yndyre që mund të jetë djathi. Djathi që u sugjeroj është djathi çedar. Djathi cedar ka shumë yndyrna, kryesisht omega 3 por ka edhe  një sasi të lartë proteinash dhe nuk ka shumë kripë. Duhet të kujdesi pak edhe për sasinë e kripës që dieta na ofron. Djathi çedar gjithmonë duhet shoqëruar me disa perime. Një opsion tjetër mund të jetë edhe kosi i përzjerë me fara të ndryshme, pak kanellë dhe ndër fruta mund të  hedhin, luleshtrydhe, mjedër, manaferra dhe boronica. duhet të kufizohemi në gramaturë. Nësë mengjësin e konsumojmë rreth orës 7-8, dreka mund të konsumohet lehtë rreth orës 2-3.Midis këtyre dy vakteve mund të pimë kafë, ujë të gazuar, mund të përdoren pije që janë me zero kalori. Tek dieta ketogjenike ne heqim dorë totalisht nga sheqeri qoftë i bardhë apo kaf por mund të përdorim sheqerin artificial’.

Vakti i drekës sipas nutricionistes Çobo, nis me perimet apo sallatërat.

“ Tek kjo lloj diete, duke qënë se eleminojmë në sasi të konsiderueshme frutat, ulim në sasi të konsiderueshme edhe vitaminat apo mineralet që marrim gjatë ditës. Pa diskutim që duhet ti zëvëndësojmë përmes sallatave apo perimeve. Ju sugjeroj gjithmonë të konsumoni sallatën dhe perimet në fillim në mënyrë që të marrim vitaminat dhe më pas të konsumojmë mishin ose peshkun që të përthithim sa më tepër nga këto proteina. Mishin e kuq mund ta përdorim 2 herë në javë. Kryesisht duhet përdorur ose mishi i bardhë i pulës ose peshkun. Peshqit që kanë me tëpër yndyrë( si salmon, sardele, peshku ton) preferohen të konsumohen. Darka ngjason me vaktin e drekës. Por, nësë ndjehemi shumë të ngopur, në vend të mishit mund të përdorim vezën”.   “Nësë këtë dietë do ta mbajmë për një periudhë kohore të shkurtër, thjesht për rrëzimin e kilogramëve mbipeshë që kemi, kjo lloj diete nuk na sjell efekte anësore”, përfundon nutricionistja Çobo. 

Lista e ushqimeve ketogjenike: Mishi, peshku dhe prodhimet e detit,vezët, bulmeti, frutat e pyllit, frutat e thata, pijet, çokollata.

Shmangni: Ushqimet me sheqer, drithërat, niseshten, fasulet, patatet, majonezën, salcë, erëzat, alkoolin, sallamërat shumë të përpunuara, orizin, pastat, bishtajoret , mielli i bardhë dhe integral (buka)dhe frutat që kanë ngarkesë të lartë më sheqer (bananja, rrushi, dardha).

Për të ndjekur intervistën e plotë, mund të klikoni në linkun e bashkangjitur:

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI