Ushqime që ndihmojnë trurin të përqendrohet

Do të ndajmë me ju disa rekomandime të cilat do t’u ndihmojnë të rrisni memorien, kohën që përqendroheni, e funksionin e trurit. Është e vërtetë se me kalimin e moshës, trupi ynë plaket bashkë me ne. Lajmi i mirë është se ti mund të përmirësosh shanset e tua për të pasur një tru të shëndetshëm, nëse përfshin ushqime dhe pije të çmuara  në dietën tënde.

Kafeina bën që të jesh më i përqendruar

Nuk ka faktorë  magjikë që të rrisin menjëherë IQ, apo që të bëjnë më të mençur, por substanca të caktuara, si për shembull  kafeina, mund të ndihmojnë për të pasur më shumë energji dhe të të ndihmojë që të përqendrohesh. Kafeina gjendet tek kafeja, çokollata, pijet energjike, e disa mjekime. Kafeina të zgjon, por efektet e saj janë jetëshkurtër. Dhe nëse kërkon të pish gjithmonë e më shumë, ky element do të fillojë të bëjë efektin e kundërt. Mbidoza në kafeinë të bën të ndihesh jo mirë.

Sheqeri mund të rrisë vigjilencën

Sheqeri është furnizuesi i preferuar i trurit, jo sheqeri industrial, por glukoza,  të cilën trupi e proceson nga sheqeri dhe karbohidratet që ti ha. Për   këtë arsye një gotë me lëng frutash mund të ndihmojë  për një kohë të shkurtër memorien, dhe aftësitë mendore. Por nëse merrni me shumicë, memoria vetëm do të përkeqësohet dhe jo vetëm memoria por edhe zemra, pasi shumë sheqer rrezikon zemrën dhe sjell shqetësime të tjera.

Hani mëngjes që truri të ushqehet siç duhet

A tentoni ta anashkaloni mëngjesin? Studimet kanë zbuluar se ushqimi në mëngjes,  mund të përmirësojë kujtesën afatshkurtër dhe vëmendjen. Studentët që hanë, kanë tendencën që të kenë performancë më të mirë se ata që nuk e bëjnë këtë gjë. Ushqimet në krye të listës  për të ndihmuar trurin përfshijnë: drithëra me fibra të plota, qumësht dhe fruta. Vetëm mos ha tepër; studiuesit gjithashtu kanë arritur në përfundimin se nëse konsumojmë mëngjes  me kalori të larta, kjo do të  na pengojë përqendrimin.

Peshku është vërtet ushqim i trurit

Peshku është një burim proteinash dhe si pasojë është një nxitës i shkëlqyer i trurit. Ai është i pasur më omega 3. Këto yndyra të shëndosha kanë fuqi të mahnitshme për trurin: Një dietë  që përmban nivele të larta të tyre , bën që të ketë më pak rrezik për dementia dhe fuqia mendore  bie më ngadalë. Për më tepër, këto aminoacide mund të luajnë një rol jetësor në rritjen e kujtesës, sidomos kur plakemi. Për shëndetin e trurit dhe të zemrës, hani peshk dy herë në javë.

Ha përditë pak arra dhe çokollatë

Arrat dhe farat janë një burim i mirë i vitaminës E, që luan një rol antioksidant . Çokollata e errët gjithashtu ka veti të tjera të fuqishme antioksiduese, dhe përmban simulantë natyrorë si kafeina, e cila mund të përmirësojë fokusin.Shijo pak çokollatë të errët të shoqëruar me arra për të marrë të gjitha përfitimet që ju nevojiten, pa shtuar shumë  kalori dhe sheqer.

Shto në dietë avokado dhe drithëra të plota

Çdo organ në trupin tonë varet nga qarkullimi i gjakut, sidomos zemra dhe truri. Një dietë e plotësuar me drithëra dhe fruta si avokado mund të ulë riskun për problem me zemrën dhe të ulë kolesterolin e keq.  Kjo gjithashtu ul rrezikun  që të formohen pllaka në gjak dhe rrit qarkullimin e gjakut dhe ndaj ndihmon qelizat e trurit. Drithërat e plota kontribuojnë gjithashtu për të pasur fibra dhe vitaminë E.  Edhe pse avokadot kanë yndyrë, kjo është yndyrë e mirë që ndihmon për një qarkullim të shëndetshëm të gjakut.

Boronicat janë shumë të ushqyeshme

Kërkimet që janë bërë tek kafshët na tregojnë se boronicat mund të na ndihmojë që të ruajmë trurin nga dëmi që mund të na shkaktojnë radikalet e lira, gjithashtu mund të reduktojë efektet e moshës siç është për shembull sëmundja e Alzaimerit dhe Dementia. Studimet kanë treguar se dietat e pasura me boronica përmirësuan funksionimin e të mësuarit dhe muskujve të kafshëve më  të moshuara, duke i bërë ato mendërisht të barabarta me kafshët  e reja.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI