Si duhet ta mendojmë Krishtlindjen?

Ne të gjithë duam që Krishtlindja të marrë kuptimin e plotë. Të jetë e mbushur me atë magji që të gjithë ne e ndjejmë si fëmijë të vegjël.  Në të vërtetë, për çdo vit, ne stresohemi dhe  ngarkohemi shumë me të gjithë blerjet, shpenzimet, festat, trafikun, etj. Në fund të ditës, ne jemi thjesht të lumtur që kemi mbijetuar. Është e vështirë që të gjejmë kuptimin e VËRTETË të Krishtlindjes kur prioritet tona dhe stresi që na sjell agjenda e tejmbushur, na dëmton emocionalisht dhe fizikisht. Është koha për të rimenduar për Krishtlindjen dhe për të gjetur sërish magjinë në zemrat tona.

Ji prezent

Për çdo vit, njerëzit shpenzojnë gjithmonë e më shumë para gjatë festave.  Të japësh dhurata është diçka e mrekullueshme. Por që kur ato kanë nisur të zbehin arsyen e vërtetë të Krishtlindjes? Arsyeja për këtë festë është lindja e Shpëtimtarit tonë Jezus Krisht.  Le të japim më shumë kohë dhe më shumë gjëra. Jezusi dha veten e Tij ditë pas dite, deri në ditën e Tij të fundit kur Ai pagoi çmimin e Tij fundit për shpëtimin tonë të përjetshëm.

Dhuro ushqim

Ushqimi është një nga traditat më të mrekullueshme të Krishtlindjes. Këto receta kanë kaluar nga brezi në brez. Kështu ato kanë ndihmuar që ne të gëzojmë me ata që na do zemra më shumë. Ushqimi ka një mënyrë të mrekullueshme për t’u bërë pjesë e kujtimeve tona të çmuara. Është gjithashtu një mënyrë për të qenë falenderues ndaj Perëndisë dhe faktit që ai ka siguruar me bollëk.  E megjithatë pjesa më e madhe kanë tendencën për ta tepruar. Gjithmonë ngelet shumë ushqim i pa konsumuar dhe ne stresohemi se si do t’i pastrojmë pjatat që ishin shtruar në tavolinë. Ndoshta ushqimin ekstra që do sjellim në tryezat tona për festa, mund t’ua dhurojmë familjeve që janë në nevojë në komunitetin tonë. Kështu edhe ata mund t’i gëzohen Krishtlindjes.

 Krijo Kujtime

Asgjë nuk është më e këndshme se të ecësh brenda një shtëpie ku sapo janë pjekur biskotat e Krishtlindjes dhe aroma ndihet gjithandej. Imagjino pastaj edhe t’i  hash. Vetëm kujdesu që të mos shpenzosh më shumë kohë se ç’duhet në kuzhinë duke përgatitur gjëra. Merr kohë për të qenë  me pjesën tjetër të familjes dhe krijoni kujtime bashkë. Psalmi 46:10  thotë “Ndaluni dhe pranoni qė jam Perėndi.”

Bëhu ti drita

Dritat e Krishtlindjes janë të mrekullueshme dhe krijojnë një simbolikë të mahnitshme të dritës që lindja e Jezusit solli në këtë botë. Ndërkohë që shijon dhe përqafon shkëlqimin e dritave këtë vit, bëj që edhe zemra jote të jetë drita e Krishtit në një botë që ka kaq shumë nevojë për Të.

Tek Mateu 5:16 thuhet “Ashtu le tė shndritė drita juaj para njerėzve, qė tė shohin veprat tuaja tė mira dhe ta lėvdojnė Atin tuaj qė ėshtė nė qiej.”

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI