Lila Rose

lila-roseRose, e cila në moshën 15-vjeçare filloi aktivizmin pro – jetës duke themeluar organizatën “Live Action”, u dallua gjatë qëndrimit të saj në kolegj në UCLA duke ngritur vazhdimisht zërin kundër ofruesve  më të mëdhenj  të abortit  në Amerikë . Rose prodhoi disa video të fshehta që vendosnin në shënjestër Planned Parenthood për të provuar se , në shumë qytete në të gjithë SHBA , ofruesit e abortit ishin duke fshehur abuzimet dhe prostitucionin tek fëmijët e mitur , dhe kryerjen e aborteve selektive. Duke pasur parasysh se Planned Parenthood dhe industria e abortit do të humbiste shumë nga videot e Live Action, Rose u përball me kërcënime me vdekje dhe padi të shumta . Pavarësisht kërcënimeve , ajo vazhdon aktivizmin e saj pro – jetës dhe rolin e saj si presidente  e Live Action “Kërcënimi nga një gjigant miliarda dollarësh si abortit, ishte më reale për këtë grua të re me vetëm dyqind dollarë në llogarinë e saj bankare. Ajo ishte e madhe ,” shkroi Perkins . “Por Lila refuzoi ti dorëzohej frikës , pa marrë parasysh se sa të forta ishin sulmet kundër saj.

Moriah Peters

Peters , një vajzë e re nga Teksasi e cili kishte ëndërruar gjithmonë për një karrierë në biznesin e spektakleve, u zhvendos në Los Anxhelos në vitin 2001. Duke qenë një e krishterë e devotshme , ajo kishte pikpamjen e saj për të pritur deri në martesë për të dhënë puthjen e parë . Peters , 23 vjeçare , konkuroi ne audicionet e “American Idiol në vitin 2010 , por u larguar nga gjyqtarët e këtij reality show , Simon Cowell , Randy Jackson, dhe Avril Lavigne . Asaj iu tha se imazhi i saj ishte shumë i shëndetshëm .Lavigne i tha Peters se ajo duhet të shkojë të përjetojë botën, të “ndjehet sexy ” dhe të  ” puth një djalë “, në mënyrë që të hynte në biznesin e muzikës .
” Perëndia hapi dyert për mua që të marr pjesë këtu dhe pastaj i mbylli ato, dhe unë nuk kam për të vënë në dyshim planin e Tij, sepse unë e di se ai ka gjëra të mëdha për mua,” tha Peters në një intervistë gjatë emisionit . Pavarësisht komenteve nga gjyqtarët , Peters i ka qëndruar besnike bindjeve të saj. Ajo sot ka dy albume me këngë : “Unë Zgjedh Jezusin”  , e cila debutoi në vitin 2012 , dhe “Brave” , i publikuar në vitin 2014 ”

Roy Costner IV

aledictorian-roy-costner-of-liberty-high-school-in-pickens-county-south-carolina-tearsGrupet ateiste në të gjithë Shtetet e Bashkuara kanë qenë të palëkundur dhe kryesisht të suksesshëm në përpjekjet e tyre për të përdorur gjykatat për të ndaluar lutjen në shkollat ​​publike. Kur Shkolla e Mesme “Pickens County” në Liberty, të Karolinës së Jugut , ishte nën presion nga një organizatë lokale ateiste për të ndaluar studentët të përdornin fjalën Zot në fjalimet e tyre të diplomimit, Costner, një maturant i vitit 2013, e grisi fjalimin e tij para të gjithëve dhe recitoi me guxim Lutjen e Zotit. “Unë jam aq i kënaqur që të dy prindërit e mi më mësuan për Zotin që në moshë të re, ” i tha Costner audiencës. “Dhe unë mendoj se shumica prej jush do të kuptoni kur unë them … ” Ati ynë , që je në qiej, u shenjtëroftë emri yt … ”

Mariam Ibraheem

meriam-ibrahimNë maj të vitit 2014 , nëna sudaneze e krishterë u arrestua për blasfemi, sepse një gjykatë vendosi se ajo duhet të ndiqte fenë e familjes së saj . Ibraheem iu dhanë tri ditë kohë që të hiqte dorë  nga besimi i saj i krishterë , por nuk pranoi. Ajo u dënua më pas me vdekje me varje. “Unë jam e krishterë dhe do të mbetem e krishterë “, i tha Ibrahim gjykatës sudaneze . Gjatë burgimit të saj , ajo ishte prangosur në një mur me zinxhirë hekuri dhe u detyrua të lindë fëmijën e saj të dytë , ndërsa këmbët e saj ishin të lidhur me zinxhirë së bashku , për të cilën ajo pretendon se kjo gjë i shkaktoi foshnjës së saj, të lindë me aftësi të kufizuara . Ibraheem u lirua në qershor 2014 me urdhër të gjykatës së apelit sudanez .”Situata ishte e vështirë , por unë isha i sigurt se Perëndia do të qëndrojë në anën  time “, u shpreh Ibrahim gjatë një interviste për  gazetaren e Fox Neës, Megyn Kelly

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI