8 Marsi nuk është për mamin tim

E dashur nëna ime. Unë nuk do te ta uroj 8 Marsin sot. Sepse une ta urova mbreme dhe do te ta uroj perseri neser. Ti mos u merzit qe une sta uroj sot festen, sepse une mendoj qe ti nuk ke lidhje me keto festat e levizjeve moderne feministe dhe harbimet neper lokale qe behen sot. Ja pershembull e di ti ckuptim ka “Ladies out night party” per 8 Marsin???

-Joooo? E shikon,te thashe pra, e mira ime jomoderne qe ti ske lidhje me keto festa. E di si do ishte festa ime ideale per ty? Qe te ishim te dy ne shtepi. Te pija nje filxhan caj mali ashtu sic e ben ti me tre luge sheqer (dhe pse une te them mos i hidh sheqer), sepse ti e bën “per djalin”. Dhe kur te me pyesesh “si e kam bere se mos i kam shtene sheqer shume“,- une te them duke perplasur buzet nga kenaqesia: -“E ke bere shkelqyeshem si çaj nëne“. Dhe kur ti te me pyesesh me lot ne sy se si kaloj, une do te them duke te fshire lotet “Jam duke jetuar ëndrrën time më të madhe” Ti harron lotet dhe me pyet se ke kam pare mbreme ne enderr. Une qesh dhe te flas me pasion per ty. Une jetoj shume mire por dhe sikur te kisha ndonje problem te vogel une nuk do te thosha sepse ti je nëne dhe nuk do tia falja vetes te te lija pa gjume perseri. Dhe pse une i adhuroj rrudhat dhe thinjat e tua nuk dua te te shtoj me asnje. Ti qan shume. Une te them gjithmone qe nuk te ben mire per shendetin. Ti qan kur vij nga larg, qan nga malli dhe kur iki larg ti qan nga deshperimi. Une e permbaj vehten shume mire deri sa jam ne qetesine time. Pastaj perplasem me force dhe behem 5 vjec, qaj nen ze dhe lutem qe vitet e ardhshme ti te jesh me e lumtur, me ne femijet e tu, e pse jo edhe me ndonje nip apo mbese, ashtu si ke qef ti. Ti je plakur dhe zvogeluar shume. Midis miliona falenderimeve te gjata qe kam une per ty,dua te te them nje te vockel. Të falenderoj nga zemra e dashur nene qe me ke mesuar me menyren tende, duke me treguar se te vishesh Armani, apo Versace skane te bejne me shpirtmiresine. Me vjen inat qe te kam ngjare shume ne nje pike. Jam i dhimsbur si ty dhe njerezve qe dua fort ua le zemren ne dore. Kjo nuk eshte gjithmone e mire. Po e mbyll tani se me duhet nje e qare e mire. Te dua shume.

Besmir Meçollari

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI