“I’ll run, I’ll run
I’m gonna run this race
To hear You say well done…

Emri i saj është tepër i njohur në industrinë e muzikës së krishterë bashkëkohore. Moriah Peters është një këngëtare tepër e dashur nga të rinjtë dhe muzika e saj pëlqehet në shumë vende të botës.  ‘Well Done’ (Të lumtë) është një nga këngët e para të Moriah Peters, në të njëjtën kohë është një këngë që mbart një histori të bukur.

Moriah tregon se si ka lindur ideja për të realizuar këtë këngë:

“Kohët e fundit kam lexuar në një histori që për mua përshkruan Qiellin. Në vitin 1952 një vajzë e quajtur Florenc Chaduik, po notonte nga Ishulli i Karolinës për në bregun e Kalifornisë. Pasi kishte notuar për 15 orë, u lodh shumë dhe ndaloi. Mamaja e saj lundronte pranë në një kanoe, dhe Florenc i tha ‘Mama nuk ia dal dot mbanë, duhet të ndaloj.’ E ëma iu përgjigj, ‘Jo vazhdo të notosh, sepse thuajse kemi arritur.’ Nëna e saj mund të shihte bregun nga vendi ku ishte, por Florenc këmbënguli ‘Nuk ia dal dot,’ kështu që e hipën në varkë, dhe e çuan në breg. Kur arriti në breg e pyetën: ‘A e dije se ishte vetëm një kilometër larg bregut, ti ishe kaq pranë, dhe mund t’ia kishe dalë mbanë shumë mirë.”

Florenc tha: ‘Në momentin që ndalova dhe pashë rreth e qark meje, shikoja vetëm mjegullën, por sikur ta kisha parë tokën, mendoj se do ia kisha dalë mbanë.’

Për Moriah  kjo është një pamje shumë e bukur e parajsës. Shumë nga gjërat që përjetojmë këtu në tokë, gjithë betejat, ngjarjet që na shpërqendrojnë janë si mjegulla. Lutja e Moriahs ndërsa studionte Biblën, ishte: “Lutem dhe i kërkoj Zotin që kjo mjegull të filloj e të largohet në mënyrë që unë të shikoj qoftë edhe një grimcë të qiellit, se si do të jetë ky vend”.

Moriah shpreson që kënga ‘Të lumtë’ do të na  ndihmojë të shpresojmë  për të ardhmen në Qiell dhe të vazhdojmë  të  vrapojmë në këtë garë, për të dëgjuar ato fjalë të bukura të Atit tonë, “Të lumtë, shërbëtor i mirë dhe besnik.”

 

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI