Noel – Krishtlindje

[boxes]

[box_1_3]

[icon_heading icon=”interview” classes=””][color]“Noel”[/color][/icon_heading]

Eja shiko ç’ka bërë Zoti

[/box_1_3]

[box_2_3_last]

[iframe_video type=”youtube” id=”5Vwu-t7QRaE” width=”auto” height=”auto” autoplay=”0″]

[/box_2_3_last]

[/boxes]

2mY3hyDd

Muzika e Krishtlindjes ka misionin jo vetëm që të na përcjellë atmosferën e melodive të dashura por dhe mesazhin jetëndryshues të kësaj stine. Këtë mision e vazhdon dhe një drejtues adhurimi i mirënjohur si Chris Tomlin, i cili ka publikuar albumin e tij të dytë me muzikë për Krishtlindje të tit ulluar, “Adore.”

Tomlin thotë se gjithmonë e ka pëlqyer muzikën e Krishtlindjes ndaj donte të përcillte dicka ndryshe. Një ndër këngët që spikat në album është kënga ‘Noel’ (nga frengjishtja Krishtlindje) për të cilën Tomlin thotë: “Sinqerisht, më pëlqen çdo këngë e albumit, por njëra në veçanti qëndron mbi gjithë të tjerat dhe ajo është kënga Noel. Më pëlqen sepse ndonëse kënga është në albumin tim, nuk e këndoj unë por Laurein Daigle. Për këtë arsye është kaq e veçantë dhe zëri i saj përcjell akoma më shumë emocion. Melodia prekëse dhe vargu tek refreni që thotë “Noel. Noel. Eja shiko ç’ka bërë Zoti”. Kur mendon për historinë e Krishtlindjes, mendon për grazhdin, foshnjen Jezus dhe barinjtë, por në të vërtetë historia është ‘eja të shohësh atë që ka bërë Zoti’. Ky nuk ishte thjesht një moment në histori, por plani i Perëndisë për gjithë njerëzimin. Kjo është madhështore. Ai nuk erdhi me madhështi, por në një mënyrë të përulur si për të thënë ‘Unë po vij për të gjithë njerëzimin dhe për të arritur ata që janë të fundit.’ Kjo është e fuqishme dhe është historia e Krishtlindjes.”

Noel Noel

Eja shiko cfarë Zoti ka bërë!

Noel Noel

Historia e dashurisë mahnitëse

Drita e botës që për ne u dha

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI