Një tërmet me magnitudë 6.8 godet Turqinë Lindore

Lutuni për të gjithë në Turqi.

Një tërmet me magnitudë 6.8 godet Turqinë Lindore. Në rrjetet sociale janë shpërndarë video të ndryshme që tregojnë pallate të shembura dhe forcat e shpëtimit e emergjencave në vend duke ndërhyrë. Në video po ashtu shfaqen njerëz nëpër rrugë që kërkojnë të afërmit e tyre.

Kanë vdekur të rreth 22 persona dhe mijra të tjerë janë plagosur ndërsa qindra ndërtesa janë shembur. Në disa pallate ka pasur edhe zjarre.

Ministri i Brendshëm turk, Süleyman Soylu pohoi se të paktën 100 ndërtesa janë shkatërruara në Elazig, ku ishte edhe epiqendra e tërmetit. Ai po ashtu tha se edhe fshatrat rurale mund të kenë pësuar dëme në një farë mase, pa nuk ka dhënë detaje më të hollësishme.

Nga ana tjetër, ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, tha se ushtria është e gatshme të angazhohet nëse do të jetë e nevojshme.

Një deklaratë tjetër vjen nga kryetari i shoqatës ‘Vatra e Shqiptareve Stamboll’. Ai tregon se nuk ka shqiptarë që jetojnë në atë zone. Ndërsa Kryeministri Rama është shprehur: “E trishtueshme! I lutemi Zotit t’iu jap forcë për ta përballuar.”

Në “Twitter” kanë qenë të shumta apelet për qytetarët e tjerë të Turqisë që të mos përdorin telefonin për t’u dhënë kështu mundësi atyre që kanë nevojë në Elazig, të kërkojnë ndihmë. Për të gjithë qytetarët e prekur janë krijuar hapësira për akomodimin.

Një tërmet me  godet Turqinë

Detaje mbi tërmetin

Thellësia e këtij tërmeti ka qenë 6.7 km, ndërsa lëkundja është shënuar në orën 18:55 (20.55 sipas orës lokale). Prej disa ditësh Turqia është goditur nga lëkundjet e tërmetit. Por, intensiteti i tyre ka qenë shumë më i ulët sesa lëkundja e së premtes. Turqia është prekur nga tërmeti edhe gjatë ditës së mërkurë (22 Janar) në provincën perëndimore të Manisa, ku u regjistrua magnituda 5.4 ballë. Me anë të një deklarate, kryetari i bashkisë së Elazig tha se të gjitha ekipet e emergjencave janë në gatishmëri dhe po punojnë për të shpëtuar personat që mund të kenë mbetur nën rrënoja. Tërmeti u ndje edhe në shumë provinca të tjera, përfshirë Adana, Osmaniy, Tunceli dhe Hatay.

Po ashtu, dridhjet janë ndjerë në Irak, Siri, Liban dhe Izrael. Banorët kanë ndarë pamjet e ndërtesave që dridhen në qytete të ndryshme. Ky nuk është tërmeti i parë që godet Turqinë. Një tjetër tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.0 goditi provincën Elazig në 2010, duke lënë pas 51 viktima. Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave tha se viktimat janë gjetur nën rrënoja në provincën Elazig, Malatya dhe Dijarbakir. Gjysmëhëna e Kuqe turke njoftoi se ishte vendosur një tavolinë krize në Ankara. Gjithashtu, ekipet e shpëtimit u dërguan në zonat e goditura nga tërmeti. Po ashtu, janë dërguar kuzhina të lëvizshme, të cilat shërbejnë për 5,000 njerëz.

Ekipet e kërkim shpëtimit po bëjnë të pamundurën për të nxjerrë njerëz nga rrënojat. Ndaj, është shtuar shpresa se veç 40 personave që u nxorrën të gjallë, të tjerë do të shohin dritën e diellit.

Një tërmet godet Turqinë

Një tërmet godet Turqinë-Lutuni për Turqinë

Shprehim ngushëllime familjeve që kanë humbur të shtrenjtët e tyre. U urojmë shërim sa më të shpejtë të lënduarve nga termeti.

Jini në lutje për të gjithë viktimat dhe të prekurit nga tërmeti shkatërrues në Turqi. Ne ende e ndjejmë dhimbjen dhe humbjet që një tërmet shkakton.

Burimi: CBN

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI