Marrëdhënia dashuri-urrejtje me kafen

Ne i drejtohemi me shumë zell kafes për të qëndruar zgjuar. Dhe nuk ka një titull më të saktë për të emërtuar marrëdhënien me kafen se sa një marrëdhënie dashuri-urrejtje. E duam shumë për shijen dhe efektin e zgjimit por nga ana tjetër e urrejmë për faktin që na bën të varur dhe ka edhe ndikime negative për ne. Ndaj duke dashur të vijmë në ndihmë do të ndajmë me ty 10 këshilla se si ta përdorësh kafen në mënyrë të shëndetshme.

Bëj aq gjumë sa duhet

Nëse varesh nga kafja për tu zgjuar në mëngjes dhe pastaj pi përsëri kafe ndërmjet mëngjesit dhe drekës për të qëndruar në këmbë, ti ose ke mungesë gjumi ose ke bërë gjumë të parehatshëm. Rregulloje gjumin përpara se të vraposh te doza jote e kafeinës.

Dhimbja e kokës

Disa lloje të dhimbjeve të kokës mund të parandalohen duke pirë kafe. Por funksionon vetëm në disa lloje të dhimbjes së kokës dhe vetëm disa herë.

Migrena

Nga ana tjetër, disa njerëz me migrenë e kanë identifikuar kafen si një nga ushqimet që e nxisin migrenën. Nëse kafeja të shkakton migrenë, jepi lamtumirën e trishtë.

Kaloritë

Kafeja e zezë nuk përmban kalori, por mund të shkosh nga 0 në 700 menjëherë me kafet e ëmbëlsuara. Shimë dietolog e nënvlerësojnë sasinë e kalorive të këtyre kafeve të cilat janë edhe më të shtrenjta. Prandaj këto kafe që të fuqizojnë të japin kaloritë e një vakti të tërë .

Kafe pa kafeinë

Mund të porosisësh kafe pa kafeinë, por mbaj mend që në restorant ku ka shumë lëvizje apo fast food, kafetë mund të harrohen fare nga kamerierët.

Çrregullime të gjumit

Nëse ke probleme me pagjumësinë apo me çrregullime të tjera të gjumit, ndërpre një sasi të kafeinës nga të gjitha produktet që e përmbajnë ose të paktën mos i përdor pasditeve.

Urthi

Hiq dorë nga kafja nëse ke urth apo refluks gastrik – edhe kafja pa kafeinë e përkeqëson këtë gjendje.

Depresioni

Ndihesh i zymtë? Merr një filxhan kafeje. Studiuesit tregojnë se ata që pinë kafe kanë nivele më të ulëta të depresionit edhe pse arsyeja e kësaj nuk dihet. Ka mundësi që kafeja nxit disa hormone në tru që janë të lidhur me humorin: dopaninën dhe serotoninën.

Dehidratimi

Të pish kafe nuk të hidraton njësoj si të pish ujë. Nëse pi kafe, ajo nuk i ul nevojat për ujë. Ka disa debate rreth faktit se sa hidratuese mund të jetë kafja por e sigurt që nuk është.

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI