Përse kaq i acaruar?

Lexo:1 Pjetri  3:8-12

Afërdita thirri ndërsa përplasi derën pas saj: “Liljana është kaq e keqe, kohët e fundit! Ajo ka qenë  kaq e pasjellshme me mua gjatë gjithë javës!”  Një lot rrëshqiti në faqen e saj, ndërsa ajo ul në karrige. Nëna e saj e kuptoi sesi ndihej dhe i tha: “Kjo është një gjë shumë e keqe, por përpiqu që të kujtosh se Perëndia do që të jemi të duruar me njëri-tjetrin. Afërdita ka qenë një shoqe e mirë për një kohë të gjatë.” Liljana tha: “E di, por më ka ardhur në majë të hundës me ngacmimet e saj, në qoftë se ajo vazhdon njësoj, unë do të . . .”

Zhurma e çjerrë e gomave të një makine dhe e qara e zhurmshme e një qeni bëri që Afërdita dhe nëna e saj, të vraponin menjëherë te dritarja. Afërdita thirri: “Ai është Bobo! Dikush ka lënë portën hapur dhe ai ka dalë në rrugë!” Ato vrapuan jashtë, atje ku makina kishte frenuar. Një burrë i ri qëndronte pranë kones.  Ai i tha atyre: “Më vjen shumë keq. Qeni vrapoi drejt meje. Unë e shmanga aq sa munda, por nuk munda ta shpëtoj.”

Nëna u përkul pranë kones që po qante. Ndërsa ajo po e prekte, Bobo-ja për pak sa nuk i kafshoi dorën. Ajo tha butësisht: “është çdo gjë në rregull Bobo. Ajo provoi edhe njëherë ta prekë atë,  dhe përsëri Bobo-ja u hakërrye. Pasi u përpoq disa herë, nëna e Afërditës,  mundi  ta ngrinte qenin e vogël prej aty  dhe e çuan te veterineri. Ato mbërritën në shtëpi bashkë me qenin, që qëndronte thuajse i ngurtë dhe ishte ende i shqetësuar.   Ndërkohë babai kishte ardhur në shtëpi. “Unë jam kaq e kënaqur që Bobo është mire, por ai është akoma i egërsuar.”  – i tha ajo babait të saj, ndërkohë që po i shpjegonte se ç’kishte ndodhur. Babai i tha asaj: “Kjo  ndodh, sepse  ai është akoma i lënduar.  Bobo-ja,  ka nevojë për shumë  dashuri dhe për shumë përkujdesje nga ne në këtë kohë.”  Liljana tundi kokën. Babai vazhdoi: “Meqë ra fjala zemër, dëgjova disa lajme të këqija sot. Ti e di se nëna e Afërditës punon në zyrën tonë; Sot, ajo më tha, se ka dorëzuar kërkesën për divorc. Unë mendova se ti duhet ta dije. Kështu, që mund të lutesh për Afërditën dhe për familjen e saj.  Edhe ajo mund të ketë nevojë për më shumë dashuri dhe përkujdesje gjithashtu.” Liljana mori frymë thellë: “Oh, jo! Unë nuk e dija këtë.” Nëna tha: “Duket se Afërdita është e lënduar, ashtu si Bobo. S’është çudi që ka qenë shumë acaruese me ty kohët e fundit.”  Liljana tundi kokën dhe tha: “Do lutem për të.

 

 

Mendo për të tjerët!

 

 

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI