Natyropatia- Këshilla të rëndësishme!

Natyropatia është një bashkësi disiplinash plotësuese e mjekësisë zyrtare e njohur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë duke përfshirë homeopatinë apo osteopatinë akupunkturën.
Arben Gjoni, mjeku natyropat i diplomuar në Itali gjatë një interviste për TV7 Albania ndau disa këshilla të rëndësishme që lidhen me konsumimin e ushqimit por edhe informacione të rëndësishme që lidhen me mënyrën e të jetuarit.
-Nëse zgjoheni në mëngjes dhe jeni të uritur, duhet të konsumoni proteina. Zgjedhja se çfarë konsumoni nga këto proteina, mbetet e juaja. Mund të merrni avokadon, arra ,vezë apo proshutë. Kur keni shumë uri do të thotë që keni shumë acid në stomak, nëse konsumoni lëng, do të shkaktojë skuqje stomaku, fryrje e probleme të tjera.
-Nëse nuk keni uri, mund të konsumoni për mëngjes, buke me mjaltë apo gjalp me reçel(tek karbohidratet)Nëse nuk keni uri, mund të konsumoni karbohidrate.
-Sa i përket trahanasë, është bukë me bukë. Trahanaja është e shijshme dhe nuk krijon probleme në organizëm. Mund të konsumohet shumë mirë nëse dëshiron të biesh nga pesha pasi nuk ka vlera ushqyese. Sa i përket tërshërës(drithëra)kanë fibra insolubile të patretshme. Kur konsumoni tërshërë, ajo ju shkakton dëm në zorrën e holle apo të trashë sidomos tek fëmijët janë shumë të rënda e dëmtojnë sistemin imunitar.
-Konsumimi i ujit. Nëse një person është 45 kg( është i dobët) ka kockën e hollë, me zor qëndron në këmbë. Nëse ky person konsumon 3 litra ujë në ditë (siç rekomandohet), ai do t”i nxjerrë të gjitha mineralet dhe do të sëmuret shumë shpejt. Konsumimi i ujit është specific për personin, në varësi edhe të punës që bën. Nësë një person kryen një punë të lodhshme e ku djersin, në këtë rast duhet të konsumojë sa më shumë ujë. Pra, duhet parë në tërësi individi e më pas të marrë rekomandimin sesa litra ujë është më mirë për të.
-Ajo që bën një natyropat është një check up natyropatik që tregon anën funksionale, jo anën patologjike. Janë dy këndvështrime të ndryshme të individit. Ana funksionale përkthehet në mostretje të mirë të ushqimeve(në rastin e stomakut) por nuk kam asnjë sëmundje stomaku. Kjo tregon mosfunksionim të mirë të stomakut. Këtë e bën natyrapatia. Ndërsa mjekësia zyrtare(allopatia) nuk e bën dot këtë punë sepse merret me sëmundjen.
-Të paktën një herë në jetë duhet të kryhet një vizitë tek natyrapati. Nëse dëshironi të bëni si mënyrë për të kontrolluar vetveten, atëhere mund të kryeni kontrolle të vazhdueshme. Në bazë të vlerës që i jep jetës, kryen edhe kontrollet.


Për të ndjekur intervistën e plotë, mund të klikoni në linkun e bashkangjitur;

Ndani përshtypjet tuaja me ne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Rreth Radio 7

Radio 7 hyri në tregun radiofonik shqiptar si një media që sjell një këndvështrim pozitiv për jetën! Radio 7 është një zë pozitiv përmes përzgjedhjeve muzikore të përditshme, programeve informative, educative dhe sociale. Ne përdorim parimet biblike në thelb të përmbajtjes së programeve tona, me dëshirën për të parë një shoqëri shqiptare ku vlerat mbrohen. Stafi dhe programet e realizuara i japin një rëndësi të veçantë mirëqënies fizike, emocionale dhe shpirtërore të çdo personi.

Licensuar në nëntor te vitit 2001, Radio 7 fillon transmetimet në 17 maj 2002 me një transmetues në malin e Dajtit, nga një studio modeste dhe me pjesën më të madhe të stafit si vullnetarë.

Është quajtur Radio 7 sepse simbolika biblike e numrit 7 është “dita e pushimit dhe paqes fizike dhe shpirtërore.” Nëpërmjet transmetimeve të saj Radio 7 kërkon t’ju jap dëgjuesve pushim dhe paqe pavarsisht se sa e zhurmshme është dita në qytetet ku jetojmë.

Radio 7 transmeton në Tiranë në frekuencën 97.7 fm, e duke filluar që nga vitet 2005-2007 jane shtuar 2 transmetues te rinj, nje ne Ardenice me qellim mbulimin me sinjal te ultesires perendimore dhe nje tjeter ne Petresh per mbulimin me sinjal te zones se Elbasanit. Sot Radio 7 transmeton ne tre frekuenca, 97,7 FM ne Tirane, 102,3 ne Elbasan dhe 88,2 ne Ardenice. Ne vitin 2009, Radio 7 ka filluar transmetimet ne internet ne www.radio-7.net.


Free!

REGJISTROHUNI