Lajmi Fundit
prev next

Ndihmo fëmijët të gjejnë thirrjen e tyre

Detyra e çdo prindi është ta drejtoj fëmijët e tij në planin që Zoti ka për ta, bazuar në veçantitë e tyre si fëmijë të Perëndisë. Lexoni disa këshilla se si prindërit  mund t'i ndihmojnë fëmijët të gjejnë thirrjen e tyre

Lavdi Perëndisë që është e premte | Pashka 2020

e premtja e mireZot, a do të mundim të të falenderojmë mjaftueshëm? Ti durove më shumë dhimbje, më shumë turp, më shumë trishtim, më shumë pikëllim se sa mund të kuptojmë ne. Na ndihmo të kujtojmë se përse vdiqe. Për shkak të dashurisë. Për shkak të mëshirës. Sepse dëshpërimisht kemi nevojë për të dyja. Në emrin e Jezusit, Amen.

Pandemia – Një film mbi koronavirusin nga Ray Comfort

film mbi koronavirusin pandemiaSi për ironi, në filmin e tij të fundit, personazhi i Tom Henks, iu lut Zotit për mbrojtje, kundër një armiku të padukshëm. Legjenda e Hollivudit, Tom Henks, dhe gruaja e tij, Rita Uillson, kanë njoftuar se kanë dalë pozitivë me koronavirus në Australi. Si për ta rënduar situatën Tom Henk vuan edhe nga diabeti i tipit B. Por për fat të mirë, ata e njohin fuqinë e lutjes. "Përpiqemi të bëjmë një jetë të mirë, të pastër dhe të shëndetshme.", thonë ata. "Dhe lutja na ndihmon. Perëndia është pjesë e jetës tonë."

Në postë mbërriti një letër nga koronavirus

Mësime nga koronavirusLe të themi se jam këtu sepse u lodha duke ju parë se si ecni pas dhe nuk evoluoni. U lodha teksa shihja se si vazhdimisht shkatërroheshit nga duart tuaja. U lodha nga mënyra se si e trajtoni planetin. U lodha nga mënyra se si silleni me njëri – tjetrin. U lodha me abuzimet tuaja, me dhunën tuaj, me luftërat, me konfliktet tuaja mes njëri – tjetrit, me paragjykimet tuaja. U lodha nga zilia e shoqërisë suaj, nga hipokrizia juaj, nga egoizmi juaj, u lodha nga koha e pakët që i dedikon vetes dhe familjes, u lodha nga vëmendja e pakët që i kushtoni fëmijëve tuaj. U lodha nga rëndësia që i jepni gjërave të panevojshme në kurriz të gjërave thelbësore. U lodha nga kërkimi juaj i furishëm për fustanin më të bukur, për modelin më të fundit të  celularit, për makinën më të bukur, thjesht për tu dukur më i plotësuar. U lodha nga tradhëtitë tuaja, u lodha nga keqinformimi juaj. U lodha nga koha e pakët që i dedikonin komunikimit. U lodha nga ankesat tuaja të vazhdueshme ndërsa nuk bënit asgjë për të përmirësuar jetën tuaj.

Nëse ke të afërm të moshuar, lexo këtë artikull.

te moshuarit me koronavirus

Koronavirusi i ri mund të infëktojë këdo, por të moshuarit, mbi 60 vjeç, kanë simptoma më të rënda.

Disa këshilla janë të aplikueshme për çdo gjeneratë, por ka edhe masa specifike që të moshuarit duhet të marrin pëe të ruajtur shëndetin e tyre.

Të punosh nga shtëpia pa e ndjerë vetminë

si të punosh nga shtëpia

Shumë persona në vendin tonë po punojnë nga një zyrë e re: shtëpia e tyre.

Teksa koronavirus vazhdon të përhapet, kompanitë i kanë kërkuar personelit që të punojnë nga shtëpia, në mënyrë që infektimi të mbahen nën kontroll.

Në fillim, të punosh nga shtëpia mund të duket si një ëndërr: nuk ke rrugë për të bërë dhe as shpërqëndrime.

Por pasi largohet ndjesia e të bërit diçka të re, vjen me këmbë në tokë. Mund të ndihesh vetëm. Papritur shtëpia të duket shumë më e vogël. Dhe nuk ka një fund të vërtetë të orarit të punës.

 “Unë mendoj se gjëja më e rëndësishme që nënvlerësohet është ndikimi psikologjik i të qenit vetëm,” thotë David Hassell bashkëthemelues dhe CEO i 15Five, ku 40% e punëtorëve po punojnë në shtëpi.

Ja ku janë disa sugjerime se si të qëndrosh i balancuar.

Koronavirus infekton lagjen tënde – çfarë të bësh?

koronavirus

Koronavirusi i ri vazhdon të përhapet – duke shkaktuar shtyrje eventesh, mbyllje shkolladh dhe bllokim të transportit.

Teksa virusi vazhdon të shfaqet në shumë shtete, disa prej të cilëve kanë deklaruar edhe gjendjen e emergjencës, çfarë të bësh nëse komshiu, apo dikush tjetër në komunitetin tënd, infektohet nga virusi?

Rachel Jupin – Mësuesja që i dëgjonte nxënësit e saj…

Rachel Jupin

Jeta ishte çdo gjë tjetër, përveçse e lehtë për Rejçëllin, e rritur në një familje të varfër. Kur ishte vetëm 9 vjeçe, babai i saj e braktisi familjen, duke i lënë asgjë më tepër se sa rrobat e tyre. Presioni për të rritur fëmijët e saj e vetme, bëri që mamaja e Rejçël të largohej emocionalisht nga fëmijët.

E vogla Rejçëll vendosi që kur të rritej dhe të kishte fëmijët e saj, do të sigurohej që të ishte gjithmonë e gatshme kur ata të kishin nevojë për vëmendje.

Kë të mbaj pranë?

njerëzit që duhet të shoqërohesh"Më thuaj me kë rri, të të them se cili je." Kjo është fjalë e urtë popullore shumë e njohur, por që tregon se si ndikojnë në jetën tonë njerëzit me të cilët shoqërohemi. Ka 5 lloje njerëzish me të cilët duhet ta rrethosh veten në mënyrë që të bësh një jetë të mirë.
 Page 7 of 16  « First  ... « 5  6  7  8  9 » ...  Last »