Lajmi Fundit
  prev next

  Të lumtë

   “Lutem dhe i kërkoj Zotin që kjo mjegull të filloj e të largohet në mënyrë që unë të shikoj qoftë edhe një grimcë të qiellit, se si do të jetë ky vend”.

  Krijuar për mua

   Ajo pëlqen muzikën rege, kurse ai është  rritur me muzikë hip- hop. Ndaj në këngën Krijuar për mua,  Toby krahason cilësitë e tyre dhe tregon se sa të ndryshëm janë por dhe sa bukur funksionojnë së bashku.

  Mbahem tek ti

  Kur e shkrova këtë këngë nuk e kisha menduar se do ishte kënga e fundit që do të luaja për nënën time, ulur pranë zjarrit. Nuk do ta mendoja se do ishte kjo kënga që do luanim në funeralin e  saj. Por kjo është kënga që ajo do donte të dëgjonte, sepse gjithë jeta e saj mbartte një mesazh që ne mund të mbahemi tek një Perëndi i mirë dhe besnik.

  7 Duetet më të mira në muzikën e krishterë

  Artistët e muzikës së krishterë përpiqen të krijojnë këngë melodike që burojnë nga zemra, që sjellin frymëzim dhe adhurojnë Perëndinë. Ndaj kur një muzikant i krishterë bashkëpunon me një artist tjetër këngët e tyre bëhen shumë të dashura dhe të bukura.    

  Më në fund unë shoh arsyen

  Në këtë histori prekëse artistja Lacey Sturm, tregon se si i shpëtoi vetëvrasjes. Ajo gjeti një arsye për të vazhduar jetën! Ndaje këtë arsye për të jetuar me dikë tjetër!

  Fituesit e edicionit të 58 të çmimeve Grammy

  Edicioni i 58 i çmimeve  Grammy është mbyllur me sukses ku u ndanë çmimet për fituesit e kategorive të rëndësishme muzikore gjatë një transmetimi live në rrjetin televiziv CBS.  Muzika e Krishterë bashkëkohore vlerësoi artistet më të mirë.  Trofetë e Grammy i ngritën emrat më të spikatur dhe të pëlqyer të muzikës bashkëkohore .  Një nga ata që festoi këtë mbrëmje ishte dhe TobyMac.  

  Shtatë këngët që ju inkurajojnë të besoni

  Shpesh herë jemi të pasigurt në lidhje me besimin. Këto 7 këngë do t’ju  inkurajojnë të merrni  guxim dhe të keni besim tek Perëndia, në punë, në shkollë, në lagjen tuaj apo kudo tjetër. Pasi të keni dëgjuar të vërtetën e asaj që Perëndia ka bërë për ju dhe të kuptoni  se sa të dëshpëruar janë njerëzit rreth jush, se kanë nevojë për dashurinë e tij dhe shpresë për jetën e përjetshme, ju mund të ndani dashurinë e Perëndisë me vendosmëri.

  Sepse Ai Jeton

  Matt Maher on location in Nashville TN “Në ungjij, historia e kryqëzimit dhe e ringjalljes së Jezusit, tregohet në fund të ungjijve, dhe duket sikur është fundi i një historie. Kam menduar se si për jetën time, për ne si të krishterë ringjallja e Jezusit është pak a shumë momenti ku fillon historia jonë.”

  Shtatë këngët qe ju rikthejnë buzëqeshjen

  krashNëse dëgjojmë  lajmet ato flasin vetëm për gjera tragjike dhe shume te trishta. Bota sot sa po vjen edhe po behet me e egër dhe pa shpresë. Ne fund të ditës dhe aktiviteteve ne kemi nevojë për pak çlodhje dhe buzëqeshje. Muzika sjell gëzim, ajo ka çelësin  që ta bëj një njeri të buzëqesh edhe kur ai nuk e ka nisur ditën ashtu siç duhet. Për të rikthyer buzëqeshjen në fytyrat tuaja dhe për një zemër të buzëqeshur, Perëndia punon në shume mënyra.

  Thuaj zemrës të rrahë sërish

  PCD-ArtistKur e dëgjova këtë histori, mendova, më duhet të shkruaj një këngë. Ka kaq shumë njerëz që përjetojnë kaq shumë thyerje në zemër, edhe pse Perëndia ynë na ka shpëtuar dhe na ka riparuar me hirin e  tij, ndonjëherë jemi vetë ne ata që duhet ti themi zemrës sonë të rrahë sërish, të dashurojë sërish, të shpresojë sërish. 
   Page 6 of 10  « First  ... « 4  5  6  7  8 » ...  Last »