Lajmi Fundit
prev next

Kafja e pasdites

coffee-flower-reading-magazinePjesa më e vështirë e ditësh është të nisësh punën në mëngjes pa pirë kafe. Këtë e kuptojnë mjaft mirë të gjithë ata që kanë fituar varësi nga kafja. Një pjesë e nisin në shtëpi me një kafe turke, pinë një tjetër pak para pune, një gjatë punës, një pas saj dhe kështu nuk mbahet mend se sa kafe në ditë mund të konsumojmë.

Pse ndihemi të lodhur?

tired student girl with glasses sleeping on books in library Ngriheni me zor nga shtrati? Ju mungon energjia gjatë gjithë ditës? Nuk jeni të vetmit, pasi një në pesë njerëz ankohen se ndihen të lodhur gjatë gjithë kohës. Mirëpo, vetëm gjysma e njerëzve që ankohen nga letargjia diagnostikohen me një problem mjekësor, si për shembull, mungesa e hekurit në gjak dhe gjëndra tiroide. Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e jetesës dhe mund të kapërcehet vetëm me ndryshime të vogla. Ekspertët japin shtatë arsye pse mund të ndiheni pa energji.

Motra dhe Vëllai

1e5dd1de-0b9e-409a-8b36-61336f82d279Sa herë jemi grindur me vëllezërit tanë? Sa herë jemi rrahur me njëri-tjetrin? Dhjetëra herë! Por akoma dhe atëherë kur gjërat arrijnë në ekstrem, qetësohuni dhe mendoni të mirat dhe të këqijat e të pasurit një motër apo vëlla.

Peyton Manning

peyton-manning-broncos-hdPeyton Manning është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave në ligën e futbollit amerikan. Ai ka fituar 5 herë titullin “Lojtari më i mirë i ligës. Pak ditë më parë, ekipi i tij Denver Broncos, u shpall kapmion i Ligës Kombëtare të Futbollit duke mposhtur në finale Carolina Panthers me rezultatin 10-24 në favor të Denver.

Kujtimet më të bukura

downloadJeni më i vjetër se 30? Ju tashmë i keni krijuar kujtimet më të bukura të jetës! Gjatë kohës kur njerëzit janë 30 vjeç, ata tashmë i kanë krijuar kujtimet më të bukura të jetës së tyre, thonë studimet e fundit nga revista “Memory”.

3 Menyra per te perballuar te Henen

12688197_10153907854808839_6305631955361532621_nKush nga ju e ka qejf të Hënën? Të gjithë çohemi me përtesë nga shtrati në mëngjes, sidomos kur është ditë e Hënë. Të Hënat mund të jenë një pengesë nëse nuk i merrni me pozitivitet . Flasim pak për tri mënyra që mund të na i bëjnë të Hënat argëtuese.

Mëngjes energjik

a64aa7fcdbee4789e982f9f0c3ec7bMëngjesi është pjesa më e rëndësishme e ditës. Sapo hap sytë dhe fillon merr ritmin e ditës, përpiqesh që të bësh ato gjëra që janë më të rëndësishme, pa filluar të të shterojnë energjitë. Studioues të ndryshëm kanë dalë në përfundimin se 3 orët e para pas zgjimit nga gjumi janë më prduktivet, ndaj sigurohuni që në këto orë të përfundoni sa më shumë punë.

Të jemi të përpiktë

12654688_10153892783353839_7345636163278035635_nPër disa persona të vonuarit në orar duket gati si të jetë një karakteristikë e lindur, por në fakt nuk është kështu. Mjafton që t'i japësh përparësinë e duhur detyrave dhe punëve të ditës dhe sidomos të ndjekësh dhe zbatosh rregullat e mëposhtëme dhe do të kesh kënaqësinë e të qënurit i përpiktë.

Heronj të besimit

moriah-petersSa e vështirë është sot që të ruajmë parime të shëndetshme Biblike. Më e vështirë akoma bëhet kur përballë ke njerez që mendojnë se parimet e tua, janë "jashtë mode". Megjithatë përballë gjithë kritikave, kërcënimeve dhe kundërshtimeve, ka njerez që i ruajnë me fanatizëm parimet Biblike.

Besimi i heshtur i LeBron James

lebron-james-smilingKa vetëm një djalë në botë që kur Ai të kthehet përsëri,  gjithçka do të jetë në rregull, dhe ky është Jezu Krishti . Përveç atij , nuk mund të ketë asnjë tjetër në pankinë që mund ti rregullojë gjërat.”
 Page 4 of 10  « First  ... « 2  3  4  5  6 » ...  Last »