Lajmi Fundit
prev next

Ja ku del dhe dielli

Ja ku del dhe dielli  celesa per femije 2   Ti nuk mundesh të shikosh as  diellin, por sigurisht  që nuk dyshon  në faktin se ai ekziston. Ka shumë fakte  që provojnë se Perëndia ekziston gjithashtu—fakte në natyrë (shiko Psalmin 19), në dëshminë dhe mësimin e Jezusit (Gjoni 1:18) dhe fakte për  jetë që kanë ndryshuar,  prej fuqisë  së  Perëndisë. Edhe pse nuk mund të kuptosh gjithçka rreth Perëndisë, ti mund të besosh se çfarë Bibla na  mëson rreth Tij.

Përse kaq i acaruar?

Perse kaq i acaruar1 Celsa per femijeNëna e saj e kuptoi sesi ndihej dhe i tha: “Kjo është një gjë shumë e keqe, por përpiqu që të kujtosh se Perëndia do që të jemi të duruar me njëri-tjetrin. Afërdita ka qenë një shoqe e mirë për një kohë të gjatë.” Liljana tha: “E di, por më ka ardhur në majë të hundës me ngacmimet e saj, në qoftë se ajo vazhdon njësoj, unë do të . . .”

Leximi

booksA lidhen zakonet e leximit tuaj  zakonisht me  përditësimet në facebook, apo  në tweet-er?  Nëse jeni një  nga shumë njerëzit të cilët nuk zbatojnë një rutinë  të rregullt leximi, mund të jeni duke humbur shumë...

S’ka të krishterë jashtë shërbimit

Maksi tërhoqi vëmendjen e motrës së tij  në mes të cirkut të mbushur plot, për të parë një burrë që po ecte poshtë tyre: “Shiko, Laura. Atje është xhaxhi Petriti!” Maksi pyeti Babin, “xhaxhi Petrit është polic, pse nuk ka veshur uniformë?” Babai tha: “Sepse ai është jashtë shërbimit.”

Sepse Ai Jeton

Matt Maher on location in Nashville TN “Në ungjij, historia e kryqëzimit dhe e ringjalljes së Jezusit, tregohet në fund të ungjijve, dhe duket sikur është fundi i një historie. Kam menduar se si për jetën time, për ne si të krishterë ringjallja e Jezusit është pak a shumë momenti ku fillon historia jonë.”

Duke bërë limonadë

Pjetri mori një tas me kokoshka të ngrohta me gjalpë dhe e pa të motrën i ngrysur. Ai urdhëroi: “Çohu nga karrigia ime, Megi!” Megi u ankua: “Ti gjithmonë ulesh pranë dritares.” Pjetri këmbënguli: “Unë dua të ulem këtu për një ndryshim. Ai është vendi im”: por Megi thjesht i nxori gjuhën

Një mësues i mirë

 A është e vështirë që të kenë kuptim ngjarjet, zakonet dhe idetë e çuditshme? Ja pse ke nevojë për Frymën e Shenjtë. Atë mund ta thërrasësh 24/7. Si një mësues i mirë, Ai është aty për të udhëzuar ty. Ndonjëherë ai mund të drejtojë që të gjesh ndihmë nga një libër, një mik ose ndonjëherë nga një i rritur. Ndonjëherë Ai mund të hapë mendjen tënde që të kuptosh një varg ose pasazh ndërsa kalon kohë duke menduar vetë për të. Mbi të gjitha , Fryma e Shenjtë, është atje për të ndihmuar ty që të përdorësh atë që ke mësuar.  

Shtatë këngët qe ju rikthejnë buzëqeshjen

krashNëse dëgjojmë  lajmet ato flasin vetëm për gjera tragjike dhe shume te trishta. Bota sot sa po vjen edhe po behet me e egër dhe pa shpresë. Ne fund të ditës dhe aktiviteteve ne kemi nevojë për pak çlodhje dhe buzëqeshje. Muzika sjell gëzim, ajo ka çelësin  që ta bëj një njeri të buzëqesh edhe kur ai nuk e ka nisur ditën ashtu siç duhet. Për të rikthyer buzëqeshjen në fytyrat tuaja dhe për një zemër të buzëqeshur, Perëndia punon në shume mënyra.

Burim i kripur

A tingëllon ndonjëherë shakaja jote goditëse dhe mizore? Kërkoi Perëndisë që të ndihmojë që të jesh i ndjeshëm për mënyrën sesi ndihen të tjerët. Kur je i tunduar të bësh një vërejtje kritike ose sarkastike—madje edhe nëse vetëm po ngacmon— analizoje atë. A do ta lëndojë atë që po të dëgjon? Nëse po, mendo për diçka të këndshme që mund të thuash në vend të saj – dhe thuaje atë.    
 Page 46 of 49  « First  ... « 44  45  46  47  48 » ...  Last »