Lajmi Fundit
prev next

Ringjallja e Jezus Krishtit | Pashka 2020

ringjalljaFëmija im, ti largohesh nga varrimi i një të afërmi me kujtimet e freskëta që mbart me vete. Lotët mbushin sytë e tu teksa i thua “Lamtumirë”. Por kujtohu, për ata që më duan dhe janë fëmijët e Mi, vdjekja është thjesht një hap drejt përjetësisë me Mua. Nuk është asnjëherë fundi por fillimi i përjetësisë – ajo për të cilën je krijuar! Merr zemër. Unë jam ringjallja dhe jeta. Aty ku jam Unë, do të jesh edhe ti. Gjej paqe tek unë.

Vargje biblike për të luftuar frikën nga koronavirusi

vargje biblike per koronavirusinBibla është Fjala e Zoti dhe është plot të vërteta për situatat me të cilat përballemi në jetë. Bota qëndron në karantinë, e mbyllur, por edhe gjatë panikut që ka krijuar pandemia, Zoti ofron paqe. Fjala e Tij mund të zëvendësojë ankthin dhe frikën me shpresë dhe shërim.

Ku është Jezusi në COVID-19?

KU ËSHTË JEZUSI NË COVID-19Filloi me zhdukjen e letrës higjenike nga raftet, dhe tani, disa muaj pasi pandemia COVID-19 ka goditur brigjet e Amerikës, duket sikur po jetojmë në ndonjë film apokaliptik. Spitale të improvizuar janë ngritur në hapësirat e braktisura të parkingjeve dhe Samaritan’s Purse ka ngritur një të tillë në Central Park. U dërgoj e-mail miqve të mi në New York City, për t’i pyetur se si janë e nëse mund të marrin frymë. Në kalendarët tanë nuk ka asgjë, përveç disa praktikave që kanë zënë vend: ecje ditore, lutje me familjen e kishës sonë, një telefonatë në Zoom me miqtë kolegë.

Një ditë për lutje dhe agjërim | E shtunë, 4 Prill

Një ditë për lutje dhe agjërim

Sikurse shumë prej jush, jam trishtuar dhe me raste jam frikësuar ndërsa kam parë ngjarjet që kanë ndodhur në botën tonë këto javët e fundit. Nën dritën e asaj që është duke ndodhur për shkak të COVID-19, ne në TGC - The Gospel Coalition ju ftojmë të bashkoheni me ne për një ditë lutjeje dhe agjërimi këtë të shtunë në datën 4 Prill.

Dëshirojmë t’i lutemi Zotit me besim, duke besuar fjalët e Psalmit 10:17, “O Zot, Ti dëgjon dëshirën e njerëzve të përulur; Ti e forcon zemrën e tyre, veshët e tu janë të vëmendshëm.”

Kujtohu për të afërmin tënd

Kujtohu për të afërmin tëndShqipëria nuk është në ditët e saj më të mira. As pjesa tjetër e botës. I gjithë fokusi është zhvendosur tek shëndeti dhe tek të qëndrusrit në shtëpi. Por teksa një pjesë e jona ekperimentojmë me receta dhe gatuajmë ushqime që të kënaqin shpirtin, një pjesë tjetër e familjeve nuk me se t’i eksperimentojnë recetat.

I Still Believe (2020)

I Still BelieveI Still Believe (Ende besoj) është një film i krishterë i zhanrit dramë dhe romacë, me regji të Erwin Brothers dhe me një kast aktorësh të përbërë nga KJ Apa, Britt Robertson, Shania Twain, Melissa Roxburgh dhe Gary Sinise. Filmi bazohet në jetën e këngëtarit dhe kompozitorit të krishterë konteporan Jeremy Camp dhe gruas së tij, Melissa Lynn Henning-Camp, e cila u diagnostikua me kancer ovarian (kanceri i vezoreve) pak para se të martoheshin.

Çfarë po i thotë Zoti botës përmes Coronavirusit?                                                                                   

Çfarë po i thotë Zoti botës përmes CoronavirusitKjo është tema e tre programeve që u regjistruan kësaj jave në valët e Radio 7, në Tiranë. Këtu janë disa pyetje dhe përgjigje nga programet. Ju lutemi merrni kohë për të shikuar këto vargje dhe t'i lexoni ato me zë të lartë për të përfituar për veten dhe familjen tuaj. Zoti ju bekoftë!

Pandemia – Një film mbi koronavirusin nga Ray Comfort

film mbi koronavirusin pandemiaSi për ironi, në filmin e tij të fundit, personazhi i Tom Henks, iu lut Zotit për mbrojtje, kundër një armiku të padukshëm. Legjenda e Hollivudit, Tom Henks, dhe gruaja e tij, Rita Uillson, kanë njoftuar se kanë dalë pozitivë me koronavirus në Australi. Si për ta rënduar situatën Tom Henk vuan edhe nga diabeti i tipit B. Por për fat të mirë, ata e njohin fuqinë e lutjes. "Përpiqemi të bëjmë një jetë të mirë, të pastër dhe të shëndetshme.", thonë ata. "Dhe lutja na ndihmon. Perëndia është pjesë e jetës tonë."

Pandemia e koronavirusit mund të jetë për të mirën tonë

UnKoronavirusi për të mirën tonëë jam i krishterë dhe prandaj dua ta shikoj këtë pandemi të koronavirusit përmes lenteve të Biblës, në mënyrë të veçantë përmes Romakëve 8:28-29: “Dhe ne e dimë se të gjitha gjëra bashkëveprojnë për të mirë për ata që e duan Perëndinë, për ata që janë të thirrur sipas qëllimit të tij. Sepse ata që ai i ka njohur që më parë, edhe i ka paracaktuar që të jenë të ngjashëm me shëmbëlltyrën e Birit të tij, kështu që ai të jetë i parëlinduri në mes të shumë vëllezërve”.
 Page 2 of 49 « 1  2  3  4  5 » ...  Last »