Lajmi Fundit
prev next

Kanadaja, i vetmi vend në botë që miraton vaksinën Pfizer /Biontec, për fëmijët

Kanadaja u bë vendi i parë në botë që mirato vaksinën Pfizer  /Biontec për fëmijët e moshës nga 12 deri në 15 vjeç, duke e përshkruar lëvizjen si një dritë në fund të tunelit. Rreth 20% e të regjistruarve, 1.24 milion raste me koronavirus në Kanada janë nën moshën 19 vjeç. Pritet që edhe Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave të marrë një vendim të tillë së shpejti, ndërsa Bashkimi Evropian është në fazën e analizës.

Anglia, Uellsi dhe Skocia njohin lejet e drejtimit të qytetarëve maqedonas

Qytetarët e Maqedonisë do të mund të qarkullojnë në Angli, Uells dhe Skoci me lejen e tyre të drejtimi duke filluar nga data 20 maj. Sipas ministrisë së Punëve të Brendshme në bazë të marrëveshjes bilaterale, Mbretëria e Bashkuar është shteti i nëntë ku qytetarët e Maqedonisë me leje drejtimi nga Maqedonia mund të drejtojnë automjetin pa pasur nevojë për leje ndërkombëtare. “Kjo procedurë pritet të pranohet edhe nga autoritetet e Irlanës së Veriut”, shkruan ministri Oliver Spasovski.

David McAllister: Të mbajmë premtimet tona për Shqipërinë dhe Kosovën

Eurodeputeti i Parlamentit Europian, David McAllister, gjatë Konferencës Vjetore “State of the Union”, organizuar nga Instituti i Universitetit Europian, ka hedhur kritika ndaj Bashkimit Evropain, duke thënë se duhet të mbajë premtimet për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe integrimin e Shqipërisë. Në fjalën e tij tha se vonesat e bëra në lidhje me këto çështje e ulin kredibilitetin e unionit. “Dua të flas për përgjegjësinë e BE. Duhet të funksionojmë në mënyrë efikase si komunitet, pa standarde të dyfishta brenda dhe jashtë BE. Sundimi i ligjit, solidariteti, etj, janë themelet mbi të cilat është bazuar fuqia e BE. Vonesat e bëra nga vetë vendet e BE ulin kredibilitetin. Këtu përmend liberalizimin e vizave për Kosovën, por edhe integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ne duhet të mbajmë premtimet tona”, u shpreh eurodeputeti.

Jorn Rohde, në mbrotje të Gërvallës

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka reaguar pas përplasjeve që ndodhën në Kuvend mes deputetëve të PDK-së dhe LVV-së. Permes një seri shkrmesh në Twitter, ai  i ka dalë në mbrojtje ministres së Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla. Rohde, i ka konsideruar të papranueshme sulmet ndaj Gërvalles. Ai theksoi se Gjermania dhe BE, kanë mbeshtetur plotësisht krijimin e Gjykatës Speciale. Sipas Rohde, luftimi i mosndëshkueshmërisë dhe hetimi i krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit është pjesë e angazhimit të institucioneve në Kosovë për sundimin e ligjit.

Shqipëria, një ndër destinaconet e britanikëve

Plazhet e Shqipërisë do të jenë mes destinacioneve kryesore për turistët britanikë këtë verë. Kjo u bë e ditur nga eksperti britanik i turizmit, Simon Calder, një ditë para se Britania të publikojë listën e vendeve ku qytetarët e saj do të jenë në gjendje të udhëtojnë nga 17 maji, pa nevojën e karantinës, megjithëse do të zbatohen testimet para nisjes dhe pasi të kthehen sërish në vendin e tyre. ndërsa paralajmëron britanikët që të përmbajnë entuziazmin, pasi shumë vende do të jenë të paarritshme, Calder tha se janë tre destinacionet më të mëdha të plazhit të mundshme, Malta, Portugalia dhe Shqipëria.

Shqipëria, rekorde të vaksinimit masiv të popullsisë

Shqipëria vijon që të shënojë rekorde në vaksinimit masiv të popullsisë kundër COVID, për sa i përket dozave javore për 100 banorë. Në të dhënat e publikuara në faqen prestigjioze e të dhënave ourworldindata.org, vendi ynë është renditur i pari, krahasuar më shumë vende të fuqishme, sa i përket vaksinimit të popullsisë për 100 banorë në 7 ditët e fundit. Bazuar në këtë të dhëna, Shqipëria ka lënë pas vende të mëdha të Bashkimit Europian, si dhe vendet e Rajonit.

Jugu i Britanisë në temperatura të larta, ndërsa veriu pushtohet nga ngricat

Moti i ngrohtë do të shoqërojë gjithë fundjavën në jug të Britanisë me temperatura që do të arrijnë deri në 20 gradë celcius. Ndërsa veriu është mbuluar nga ngricat dhe i ftohti, Në disa pjesë të Skocisë, temperaturat arritën deri në -5.5C këtë mëngjes ndërsa i ftohti ka goditur britanikët e veriut. Bora ka shkaktuar ndërprerje të udhëtimit këtë mëngjes në Skoci, pasi shumë njerëz u zgjuan nga acari. Zyra metereologjike në vend ka lëshuar një paralajmërim të motit për disa pjesë të vendit, ndërsa bora e vazhdueshme ka ngadalësuar rrugët dhe hekurudhat.

Nepali, buzë humbjes së kontrollit nga pandemia

Nepali është duke u përballur me vështirësi për ta mbajtur nën kontroll shtimin e madh të rasteve me Covid-19, përderisa po shtohet frika se gjendja në shtetin e Himalajeve mund të jetë më e keqe sa në Indinë fqinje. Pas paralajmërimeve të zyrtarëve shëndetësorë këtë javë se vendi është buzë humbjes së kontrollit ndaj pandemisë, autoritetet e Nepalit bënë thirrje për ndihmë urgjente ndërkombëtare. Në kohën kur shteti i vogël aziatik e raportoi shifrën më të lartë ditore të infeksioneve mbi 9 mijë, Kryeministri Sharma Oli, që është kritikuar për menaxhimin e situatës, kërkoi nga ushtria që të ofrojë ndihmë për menaxhimin e qendrave emergjente për ta larguar trysninë ndaj sistemit shëndetësor.

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë, letër Arben Vitisë

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë po e sheh,  me shqetësim procesin e vaksinimit të qytetarëve. Ata i kanë dërguar letër publike ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, duke thënë se refuzimi i vaksinimit të stafit shëndetësor me vaksinën Astra Zeneca dha një shembull jo të mirë për qytetarët. Edhe pse stafi shëndetësor patën një të drejtë të tillë, një pjesë e madhe e tyre refuzuan të vaksinohen me vaksinën duke mos dhënë një shembull të mirë për qytetarët dhe duke mos u solidarizuar me kolegët e vet të cilët pa hezitim vendosën të marrin vaksina të tilla! Kjo prek në esencë edhe etikën mjekësore dhe e vë në pikëpyetje epitetin “Hero” të cilin u’a dha shoqëria”, thuhet në letrën e tyre.

Qeveria Kurtit, mbledhje sot për votimin e programit qeverisës

Qeveria e Kosovës në krye me Albin Kurtin sot do të mblidhet nga ora 15:00. Në mbledhje pritet që të votohet programi qeverisës për katër vjetët e ardhshme. Kurti më herët kishte mbledhur kabinetin e tij për hartimin e planit qeverisës dhe planin e veprimit.

 Page 1 of 5  1  2  3  4  5 »