Lajmi Fundit
prev next

Këshilla për organizimin e festave.

Të mirëpresësh të ftuar në shtëpi mund të jetë stresuese dhe nëse nuk ke kohë, mund të çojë deri në çmenduri. Por ja që ke premtuar se do t’i  mirëpresësh të ftuarit dhe nuk tërhiqesh dot më. Ndoshta mund të kesh qenw këto kohë  duke kërkuar për ide në internet sepse kreativiteti nuk është pjesë e jotja dhe situata është bërë shumë tensionuese. Ajo që ke organizuar mund të jetë një ftesë për një pasdite të kaluar së bashku, apo për një festë të madhe në shtëpi dhe të mikpresësh është më e vështirë nga sa e ke imagjinuar. Por gjithsesi një festë e suksesshme nuk kërkon domosdoshmërish gjëra ekstravagante dhe ti si organizatori, mund ta bësh eksperiencën më të këndshme duke planifikuar, deleguar dhe duke pushuar herë pas here. Ne do të ndajmë 5 këshilla që e bëjnë shumë më të lehtë organizimin e një feste.

Çfarë duhet të thuash edhe nëse nuk dëshiron.

Gjuhën asnjë nga njerëzit s’mund ta zbusë, është një e keqe e papërmbajtshme, plot me helm vdekjeprurës. Me atë ne bekojmë Perëndinë, dhe me të ne mallkojmë njerëzit që janë bërë sipas shëmbëllimit të Tij! Fjalët tona mund të dëmtojnë rëndë marrëdhëniet tona, karrierën tonë dhe botën rreth e qark nesh. Por lajmi i mirë është ky: Me ndihmën e Frymës së Shenjtë gjuhët tona mund të bëjnë dhe mirë.  Perëndia mund të na jap urtësi që të kontrollojmë gjuhën tonë dhe të mësojmë të flasim ato fjalë që reflektojnë dashurinë e tij.  Për këtë kemi sjellë për ju sugjerimet e mëposhtme.

Të vegjlit na mësojnë lumturinë

Sa shpesh ndihesh sikur jeta është shumë e vështirë? Edhe nëse nuk është, nuk do shumë kohë që vetë ta vështirësojmë atë. P.sh. edhe kur duam të organizojmë një festë të vogël me miqtë tanë në shtëpi, përfundojmë duke ftuar aq shumë njerëz sa nuk dimë si t’ia dalim në fund. Si pasojë e kësaj i hapim më shumë punë vetes dhe familjes. Por cila është zgjidhja për këtë? Ne besojmë që përgjigja është të Luka 18:17 që thotë “Në të vërtetë po ju them se ai që nuk e pranon mbretërinë e Perëndisë si një fëmijë i vogël, nuk do të hyjë atje``. Këtu i gjithë theksi është te fjala i vogël. Kur fëmijët rriten, edhe ata fillojnë t’i vështirësojnë më shumë gjërat. Por kur janë të vegjël, nuk e bëjnë këtë. Fëmijët e vegjël nuk janë të komplikuar. Ata nuk jetojnë duke u përpjekur që t’u bëjnë përshtypje të tjerëve. Dhe kështu ata mund të na mësojnë se si ta shijojmë jetën. Ja se si:

Përse të jesh më i organizuar

A është gjithmonë rrëmujë në shtëpinë tënde? Ke gjithmonë fletë, dosje, libra apo rrobat të cilat i hedh në shtrat dhe është kaq e vështirë të gjesh diçka më pas. Po të tregohemi të sinqertë me veten  kjo rrëmujë shkakton probleme, madje edhe dëmtime fizike. Sepse përveç rrezikut nga zjarri dhe faktit që ecën gjithë kohës mbi gjëra të ndryshme kur shkon në banjë në mes të natës, ka gjithashtu myk, rrjeta merimangash dhe mikrobe të fshehura në rrëmujën e sendeve. Ato mund të dëmtojnë drejtpërdrejt shëndetin tënd. Përveç këtyre rrëmuja është e dëmshme edhe për trurin. Por duke bërë ndryshime të vogla që e reduktojnë rrëmujën, mund të ndihesh më i qetë dhe kush nuk ka nevojë për këtë ndjesi? Pikërisht për këtë do të paraqesim më poshtë pesë arsye se përse të jesh i organizuar është e domosdoshme për mirëqenien.

Mos e fluturo çantën e shkollës kur hyn në shtëpi!

Kur fëmijët kthehen në shtëpi ata janë të mbushur me libra detyra dhe histori nga pushimi i madh. Prindërit janë të mbingarkuar sepse iu duhet t’i shoqërojnë edhe në kurse përveçse në shkollë, e sigurisht duhet t’i ndihmojnë edhe me detyrat e shtëpisë. Përveç kësaj ekziston gjithmonë një tension në mes të fëmijës dhe prindit sepse nga njëra anë prindërit duan që ata të bëjnë detyrat e shtëpisë ndërsa fëmijët duan të luajnë. Dhe kur vjen koha e gjumit prindërit janë tepër të lodhur.  

Mendimet negative

Jemi të sigurt që edhe ti i ke përjetuar mendimet negative. Mënyra se si mendojmë do të përcaktoj nëse do të jetojmë një jetë të paqtë, apo jetë intensive për ti treguar vetes se vlejmë, për të kënaqur të tjerët, duke u orvatur të bëjmë më shumë. Kështu do të lodhemi ndaj duhet të luftojmë të menduarit negativ. Por si ta bëjmë këtë?

Po në vjeshtë, çfarë do të bëjmë?

    Për shumicën e shqiptarëve ajri i freskët i muajve të vjeshtës nuk ka të krahasuar. Pas një vere me diell përvëlues dhe temperatura të larta, shpirti duket se gjen qetësi nga stina por dhe oraret më të qeta e mbrëmjet më të ngrohta pranë tryezës familjare. Fakti që stinët po ndryshojnë, koha është freskuar, a mos do të thotë se nuk kemi asgjë për të bërë dhe thjesht do të na kapë rutina e mërzitshme? Jo, vjeshta na ofron disa aktivitete me të vërtetë argëtuese të cilat nuk mund t’i gjejmë në asnjë stinë tjetër, dhe muaji që po kalojmë është më i miri për t’i shijuar këto aktivitete. Ja cfarë mund të bëni.

Bashkëjetesa?!

Gjatë kohës së fejesës priten pyetje të tilla si “Kur do të martoheni?” apo “Ku do ta bëni dasmën?”. Por, pyetja më e sikletshme për një çift është “Përse nuk jetoni së bashku përpara se të martoheni? Thjesht sa për ta provuar. Sepse pas së gjithash, si do ta kuptoni se jeni për njëri – tjetrin?”. Kjo është logjika pas kësaj pyetje, por kjo nuk përputhet me parimet dhe standardet e perëndishme për një marrëdhënie. Si pasojë, të jetuarit nën një çati jo vetëm që rrezikon të dëmtojë marrëdhënien ndërmjet njëri-tjetrit, por edhe marrëdhënien me Zotin. Lajmi i mirë është se Zoti na ka siguruar udhëzime dhe parime biblike që na ndihmojnë të ndërtojmë një marrëdhënie të shëndetshme. Ndaj në këtë material do të ndajmë disa arsye se përse të jetuarit së bashku me të dashurën apo të dashurin tënd mund ta shkatërrojë marrëdhënien.

Si e shkatërrojnë martesën tënde rrjetet sociale

Kërkime të shumta tregojnë se tërheqjet emocionale dhe fizike mund të shfaqen ndërkohë që komunikon me dikë tjetër të gjinisë së kundërt, jashtë martese. Këto komunikime çojnë deri në tradhti dhe shpesh herë deri në divorc. Kërkime universitare, duke përfshirë edhe studimin e dokumenteve të divorceve sugjerojnë se shumë amerikanë e konsiderojnë tradhti tërheqjen seksuale ndaj gjinisë së kundërt përmes rrjeteve sociale.

 

Marrëdhënia dashuri-urrejtje me kafen

Ne i drejtohemi me shumë zell kafes për të qëndruar zgjuar. Dhe nuk ka një titull më të saktë për të emërtuar marrëdhënien me kafen se sa një marrëdhënie dashuri-urrejtje. E duam shumë për shijen dhe efektin e zgjimit por nga ana tjetër e urrejmë për faktin që na bën të varur dhe ka edhe ndikime negative për ne. Ndaj duke dashur të vijmë në ndihmë do të ndajmë me ty 10 këshilla se si ta përdorësh kafen në mënyrë të shëndetshme.

 
 Page 1 of 2  1  2 »