Lajmi Fundit
prev next

7 Gjëra që nuk i keni ditur për limonin

lemons-colanderTë gjithë e dimë që limonët janë të shijshëm, madje ata i japin shije gjithçkaje nga sallatat e ndryshme tek koktejet. Vetitë e tij ushqyese për organizmin tonë janë të shumta, limoni ka veti antibakteriale që mund të pastrojnë veshkat dhe mëlçinë si dhe të...

Si të jesh i lumtur dhe kur je vetëm?

alone-in-a-coffeshopTë jesh vetëm mund të mos jetë aq dëshpëruese sa e keni menduar. Sipas sondazheve të fundit njerëzit po preferojnë më shumë të qëndrojnë vetëm. Të jepet përshtypja se ata që jetojnë vetëm nuk janë të lumtur, por...

Si të kursejmë para kur blejmë ushqime?

Ju  mund të keni planifikuar një kohë të caktuar për të bërë pazaret e javës. Për ju që jeni në punë përgjatë gjithë javës, ju duhet të planifikoni të blini e të mendoni për të gjithë javën. Por si të hash lirë, dhe shëndetshëm, pavarësisht se çmimet vazhdojnë të  rriten?

Pagjumësia tek fëmijët

Të  shkosh në shtrat është sfidë për shumë të rritur, por kur fëmijët e kanë të vështirë të flenë asnjë në shtëpi nuk është i lumtur. Të gjithë e dimë se kur nuk flihet gjumë mjaftueshëm shkaktohet  stres, kjo ndikon njësoj edhe tek fëmijët.  Rreth 30 % e fëmijëve vuajnë nga pagjumësia, ndërsa 40% e tyre nuk arrijnë të flenë aq sa duhet. Efektet e lodhjes...