Lajmi Fundit
prev next

“New York Times”, artikull për Memorialin e hebrenjve

Memoriali për viktimat e Holokaustit që u përurua dje në Tiranë ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombetare. Gjiganti “New York Times” i ka kushtuar një artikull ceremonisë që u zhvillua në nder të viktimave të Holokaustit e  shqiptarëve që ndihmuan hebrenjtë. Nazistët vranë 6 milionë njerëz, por Shqipëria ishte i vetmi vend ku nuk u prekën hebrenjtë, sepse askush nuk i la në baltë. Shqiptarët mbrojtën qindra hebrenj që u larguan nga Gjermania dhe Austria, duke i strehuar në shtëpitë e tyre”, shkruan prestigjiozja “New York Times”.

 

Isa Mustafa rezulton pozitiv me koronavirus

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vet Mustafa me anë të një postimi në Facebook. “Sot, pas analizave te kryera, kam rezultuar pozitiv me Covid-19. Përveç një plogështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur. Ditet në vijim to të jem i izoluar. Apeloj te të gjithë për kujdes maksimal! “, shkruan Mustafa.

Rama: Nuk do të rimbyllemi, merrni pergjegjësitë

Gjatë konferencës për mediat sot kryeministri Edi Rama ka shprehur qartë mendimin e tij se pavarësisht rritjes së rasteve nga COVID-19, nuk duhet të ketë një rimbyllje të vendit.“Kontroll i rregullave me Polici e me ushtri është i pamundur. Rritja e numrave ndodh në të gjitha vendet që hapen, dhe çdo qytetar duhet të marrë përgjegjësinë e vet. Po bëjmë çmos, por nuk mendoj që ne duhet t’i kthehemi mbylljes. Të gjithë duhet të marrin përgjegjësitë tha Rama.

 

MSH, urdhër për mbylljen e pishinave

Ministria e Shëndetësisë ka vendosur të mbyllë pishinat në të gjithë territorin e vendit si pasojë e rritjes së rasteve pozitive me Covid-19. Rritja e personave të infektuar këto javët e fundit e ka shtyrë Ministrinë e Shëndetësisë që të ndërmarrë një veprim të tillë. Urdhëri vlen për të gjitha pishinat në të gjithë territorin e vendi deri në një njoftim të dytë nga ana e ministrisë.

Operacion antidrogë në Itali, kapen disa shqiptarë

Një bandë italo-shqiptare është goditur nga policia italiane duke arrestuar 17 persona. Grupi kriminal i trafikut të drogës vepronte në disa qytete italiane. Drejtuesit e bandës dyshohet se janë shqiptarë. Në operacion morën pjesë 150 efektivë policie. Priten detaje të tjera në vazhdim.

 

Oliver Varhelyi: Evropa dështoi në Srebrenicë

Evropa dështoi në Srebrenicë dhe ne ndjehemi të turpëruar, tha komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. Duke folur sot para Parlamentit Evropian, ai tha se “gjenocidi në Srebrenicë mbetet një plagë e hapur në zemër të Evropës”. “Ajo vazhdon të na ndjekë. Vazhdon të na kujtojë përgjegjësinë tonë të përbashkët për të parandaluar që genocidi të ndodhë përsëri. Komentet vijnë në prag të 25-vjetorit të masakrës. Forcat serbe të Bosnjës në 11 korrik të vitit 1995, vrarë mbi 8,000 burra dhe djem në Srebrenicë.

Përfundoi sot, samiti virtual Kosovë-Serbi

Përfundoi sot, samiti virtual mes Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit serb Vuçiç. Ky samit, që u zhvillua përmes një video-lidhje, kishte për qëllim uljen e tensioneve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Samiti u ndërmjetësua nga presidenti i Francës,  Macron dhe kancelarja gjermane, Merkel që i dhanë shtysë e dinamikë të re rikthimit në tavolinën e bisedimeve mes shteteve fqinje më 12 korrik në Bruksel.

 Page 1 of 109  1  2  3  4  5 » ...  Last » 
X