hero-landscape-learn-to-love-your-job-againDuke qënë se jetojmë në një kohë krize ekonomike  papunësia është rritur  edha ata që janë me fat të kenë një punë nuk e shijojnë atë. Nëse ju jeni një  nga ata persona të cilët i urrejnë  mëngjeset e të hënave, atëhere  sipas “Main Street “ janë sugjeruar disa mënyra nga trajnuesit e karrierës se si ta bëni punën tuaj më shpërblyese, argëtuese dhe motivuese. Sipas ekspertëve ju kaloni  të paktën pesë nga shtatë ditët e javës në punë dhe  më e pakta që mund të bëni është të zbaviteni ndërsa punoni.

Ndiheni të lodhur?

bed_2680062bTre janë faktorët që ndikojnë në cilësinë e gjumit. Natyrisht, të gjithë e dinë se 8 orë gjumë rekomandohen për t’i bërë të plota çdo natë, por po ashtu të gjithë e dinë që për të pasur një gjumë të qetë duhet të bësh jetë të shëndetshme.

Njerzit e organizuar

2Të zgjohesh 10 deri në 15 minuta para se pjesa tjetër e shtëpisë të zgjohet, mund të jetë e mjaftueshme për të bërë një ndryshim. Duke marrë ato minutat e para për veten, përpara se të shpërndahesh në një milion drejtime, të ndihmon vërtet për të pasur një fillim energjik në ditën tuaj.

Përpara se të flesh

141222131348_1_900x600Ne shpenzojmë rreth një të tretën e jetës sonë në gjumë, por shumë njerëz ankohen vazhdimisht se nuk bëjnë gjumë të mirë. Nëse ke kohë që vuan nga pagjumësia, nga një gjumë i çrregullt apo zgjohesh shpeshherë natën, provo më shumë aktivitet fizik gjatë ditës, ul nivelin e alkoolit dhe kafeinës disa orë para gjumit. Nëse i ke bërë të gjitha këto dhe akoma ke probleme me gjumin, këtu janë tri gjëra që do të të ndihmojnë të qetësosh trupin dhe ta përgatitësh për gjumë.

Një pushim i shkurtër

Hocking-Hills-Lake-House-Swing5Jetojmë në një botë, ku ritmi i jetës sonë po shpejtohet gjithnjë e më shumë, e sigurisht ditët janë të mbushura më strese e probleme. Të gjesh disa minuta paqe e qetësi gjatë kaosit të ditës duket se është një detyrë e vështirë, por aspak e pamundur.

Detyra për çdo ditë

noshidan-abJa cilat janë tre  gjërat më të rëndësishme  të cilat duhet t’i praktikoni në rutinën tuaj të përditshme. Futja e mjaftueshme e lëngjeve në trup ndikon që lëkura juaj të duket më e shëndetshme, më rinore dhe  e mirë hidratuar.

Si ta mposhtim lodhjen

feeling-sick-and-tired - CopyNuk ka njeri që në një moment të ditës të mos jetë ndjerë i lodhur. Edhe pse gjatë fundjavës mund të kemi pushuar mjaftueshëm, përsëri ndjehemi të lodhur. Spesh e pyesim veten pse na ndodh kjo dhe si mund ta përballoj këtë lodhje? Ata që vuajnë nga lodhja mund ta ndihmojnë vetvetën duke konsumuar vitamina dhe minerale.  

Kafja e pasdites

coffee-flower-reading-magazinePjesa më e vështirë e ditësh është të nisësh punën në mëngjes pa pirë kafe. Këtë e kuptojnë mjaft mirë të gjithë ata që kanë fituar varësi nga kafja. Një pjesë e nisin në shtëpi me një kafe turke, pinë një tjetër pak para pune, një gjatë punës, një pas saj dhe kështu nuk mbahet mend se sa kafe në ditë mund të konsumojmë.

Pse ndihemi të lodhur?

tired student girl with glasses sleeping on books in library Ngriheni me zor nga shtrati? Ju mungon energjia gjatë gjithë ditës? Nuk jeni të vetmit, pasi një në pesë njerëz ankohen se ndihen të lodhur gjatë gjithë kohës. Mirëpo, vetëm gjysma e njerëzve që ankohen nga letargjia diagnostikohen me një problem mjekësor, si për shembull, mungesa e hekurit në gjak dhe gjëndra tiroide. Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e jetesës dhe mund të kapërcehet vetëm me ndryshime të vogla. Ekspertët japin shtatë arsye pse mund të ndiheni pa energji.

Peyton Manning

peyton-manning-broncos-hdPeyton Manning është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave në ligën e futbollit amerikan. Ai ka fituar 5 herë titullin “Lojtari më i mirë i ligës. Pak ditë më parë, ekipi i tij Denver Broncos, u shpall kapmion i Ligës Kombëtare të Futbollit duke mposhtur në finale Carolina Panthers me rezultatin 10-24 në favor të Denver.
 Page 6 of 9  « First  ... « 4  5  6  7  8 » ...  Last » 
X