Një pushim i shkurtër

Hocking-Hills-Lake-House-Swing5Jetojmë në një botë, ku ritmi i jetës sonë po shpejtohet gjithnjë e më shumë, e sigurisht ditët janë të mbushura më strese e probleme. Të gjesh disa minuta paqe e qetësi gjatë kaosit të ditës duket se është një detyrë e vështirë, por aspak e pamundur.

Detyra për çdo ditë

noshidan-abJa cilat janë tre  gjërat më të rëndësishme  të cilat duhet t’i praktikoni në rutinën tuaj të përditshme. Futja e mjaftueshme e lëngjeve në trup ndikon që lëkura juaj të duket më e shëndetshme, më rinore dhe  e mirë hidratuar.

Si ta mposhtim lodhjen

feeling-sick-and-tired - CopyNuk ka njeri që në një moment të ditës të mos jetë ndjerë i lodhur. Edhe pse gjatë fundjavës mund të kemi pushuar mjaftueshëm, përsëri ndjehemi të lodhur. Spesh e pyesim veten pse na ndodh kjo dhe si mund ta përballoj këtë lodhje? Ata që vuajnë nga lodhja mund ta ndihmojnë vetvetën duke konsumuar vitamina dhe minerale.  

Kafja e pasdites

coffee-flower-reading-magazinePjesa më e vështirë e ditësh është të nisësh punën në mëngjes pa pirë kafe. Këtë e kuptojnë mjaft mirë të gjithë ata që kanë fituar varësi nga kafja. Një pjesë e nisin në shtëpi me një kafe turke, pinë një tjetër pak para pune, një gjatë punës, një pas saj dhe kështu nuk mbahet mend se sa kafe në ditë mund të konsumojmë.

Pse ndihemi të lodhur?

tired student girl with glasses sleeping on books in library Ngriheni me zor nga shtrati? Ju mungon energjia gjatë gjithë ditës? Nuk jeni të vetmit, pasi një në pesë njerëz ankohen se ndihen të lodhur gjatë gjithë kohës. Mirëpo, vetëm gjysma e njerëzve që ankohen nga letargjia diagnostikohen me një problem mjekësor, si për shembull, mungesa e hekurit në gjak dhe gjëndra tiroide. Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e jetesës dhe mund të kapërcehet vetëm me ndryshime të vogla. Ekspertët japin shtatë arsye pse mund të ndiheni pa energji.

Peyton Manning

peyton-manning-broncos-hdPeyton Manning është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave në ligën e futbollit amerikan. Ai ka fituar 5 herë titullin “Lojtari më i mirë i ligës. Pak ditë më parë, ekipi i tij Denver Broncos, u shpall kapmion i Ligës Kombëtare të Futbollit duke mposhtur në finale Carolina Panthers me rezultatin 10-24 në favor të Denver.

Kujtimet më të bukura

downloadJeni më i vjetër se 30? Ju tashmë i keni krijuar kujtimet më të bukura të jetës! Gjatë kohës kur njerëzit janë 30 vjeç, ata tashmë i kanë krijuar kujtimet më të bukura të jetës së tyre, thonë studimet e fundit nga revista “Memory”.

3 Menyra per te perballuar te Henen

12688197_10153907854808839_6305631955361532621_nKush nga ju e ka qejf të Hënën? Të gjithë çohemi me përtesë nga shtrati në mëngjes, sidomos kur është ditë e Hënë. Të Hënat mund të jenë një pengesë nëse nuk i merrni me pozitivitet . Flasim pak për tri mënyra që mund të na i bëjnë të Hënat argëtuese.

Mëngjes energjik

a64aa7fcdbee4789e982f9f0c3ec7bMëngjesi është pjesa më e rëndësishme e ditës. Sapo hap sytë dhe fillon merr ritmin e ditës, përpiqesh që të bësh ato gjëra që janë më të rëndësishme, pa filluar të të shterojnë energjitë. Studioues të ndryshëm kanë dalë në përfundimin se 3 orët e para pas zgjimit nga gjumi janë më prduktivet, ndaj sigurohuni që në këto orë të përfundoni sa më shumë punë.

Të jemi të përpiktë

12654688_10153892783353839_7345636163278035635_nPër disa persona të vonuarit në orar duket gati si të jetë një karakteristikë e lindur, por në fakt nuk është kështu. Mjafton që t'i japësh përparësinë e duhur detyrave dhe punëve të ditës dhe sidomos të ndjekësh dhe zbatosh rregullat e mëposhtëme dhe do të kesh kënaqësinë e të qënurit i përpiktë.
 Page 5 of 8  « First  ... « 3  4  5  6  7 » ...  Last »