7 Gjëra që nuk i keni ditur për limonin

lemons-colanderTë gjithë e dimë që limonët janë të shijshëm, madje ata i japin shije gjithçkaje nga sallatat e ndryshme tek koktejet. Vetitë e tij ushqyese për organizmin tonë janë të shumta, limoni ka veti antibakteriale që mund të pastrojnë veshkat dhe mëlçinë si dhe të...

Si të jesh i lumtur dhe kur je vetëm?

alone-in-a-coffeshopTë jesh vetëm mund të mos jetë aq dëshpëruese sa e keni menduar. Sipas sondazheve të fundit njerëzit po preferojnë më shumë të qëndrojnë vetëm. Të jepet përshtypja se ata që jetojnë vetëm nuk janë të lumtur, por...

Si të kursejmë para kur blejmë ushqime?

Ju  mund të keni planifikuar një kohë të caktuar për të bërë pazaret e javës. Për ju që jeni në punë përgjatë gjithë javës, ju duhet të planifikoni të blini e të mendoni për të gjithë javën. Por si të hash lirë, dhe shëndetshëm, pavarësisht se çmimet vazhdojnë të  rriten?

Pagjumësia tek fëmijët

Të  shkosh në shtrat është sfidë për shumë të rritur, por kur fëmijët e kanë të vështirë të flenë asnjë në shtëpi nuk është i lumtur. Të gjithë e dimë se kur nuk flihet gjumë mjaftueshëm shkaktohet  stres, kjo ndikon njësoj edhe tek fëmijët.  Rreth 30 % e fëmijëve vuajnë nga pagjumësia, ndërsa 40% e tyre nuk arrijnë të flenë aq sa duhet. Efektet e lodhjes...

Fruta të kuqe

Të shohësh për një kohë të gjatë ngjyrën e kuqe nuk është diçka shqetësuese, jo në rastin kur flasim për frutat e mrekullueshme në ngjyrë të kuqe. Le të shohim se ç’mund të bëjnë këto fruta për ty. Qershitë, bostani, mollët, manaferrat dhe fruta të tjera të kuqe jo vetëm që i japin një shtysë metabolizmit, por fuqizojnë sistemin imunitar dhe ulin kolesterolin...

Të kesh një jetë të qetë

Ne të gjithë mund të përjetojmë stres, por është mënyra se si ne menaxhojmë atë që na ndihmon të gjejmë paqe edhe në mes të kaosit.  Duke pasur për çdo ditë një pushim, ose duke fikur  telefonin pas orëve të punës, do të fillosh të shohësh  se ke më shumë mundësi për të pasur një jetë të qetë...

7 mënyra si të gjejmë lumturinë në punë

Ndoshta je duke u përballur me disa sfida në punë, apo ke arritur në një gjendje indiference ose mund të të ketë zënë rutina që je në të njëjtin vend. Do të flasim për disa mënyra që do të ndihmojnë të tejkalosh vështirësitë dhe...

Darkat në familje

Duket se darkave tradicionale në familje u është dhënë lamtumira prej kohësh. Por le të shohim pak si duket një darkë në familje sot. Nëse flasim për ditët e sotme nuk vijnë më ndërmend bisedat e ngrohta dhe ushqimi i shijshëm që ndahet, ndërkohë që familja është ulur rreth tryezës...

7 mënyra për të treguar vlerësim për prindërit tuaj

Ne duhet të ndalemi pak dhe të reflektojmë e të vlerësojmë njerëzit që kanë punuar kaq shumë për të na përgatitur ne për këtë botë,  prindërit tanë na kanë dhënë neve pafundësisht nga koha e tyre, na kanë mësuar, na kanë udhëzuar e na kanë korrigjuar kur...
 Page 4 of 11  « First  ... « 2  3  4  5  6 » ...  Last »