Mendimet negative

Jemi të sigurt që edhe ti i ke përjetuar mendimet negative. Mënyra se si mendojmë do të përcaktoj nëse do të jetojmë një jetë të paqtë, apo jetë intensive për ti treguar vetes se vlejmë, për të kënaqur të tjerët, duke u orvatur të bëjmë më shumë. Kështu do të lodhemi ndaj duhet të luftojmë të menduarit negativ. Por si ta bëjmë këtë?

Po në vjeshtë, çfarë do të bëjmë?

    Për shumicën e shqiptarëve ajri i freskët i muajve të vjeshtës nuk ka të krahasuar. Pas një vere me diell përvëlues dhe temperatura të larta, shpirti duket se gjen qetësi nga stina por dhe oraret më të qeta e mbrëmjet më të ngrohta pranë tryezës familjare. Fakti që stinët po ndryshojnë, koha është freskuar, a mos do të thotë se nuk kemi asgjë për të bërë dhe thjesht do të na kapë rutina e mërzitshme? Jo, vjeshta na ofron disa aktivitete me të vërtetë argëtuese të cilat nuk mund t’i gjejmë në asnjë stinë tjetër, dhe muaji që po kalojmë është më i miri për t’i shijuar këto aktivitete. Ja cfarë mund të bëni.

Bashkëjetesa?!

Gjatë kohës së fejesës priten pyetje të tilla si “Kur do të martoheni?” apo “Ku do ta bëni dasmën?”. Por, pyetja më e sikletshme për një çift është “Përse nuk jetoni së bashku përpara se të martoheni? Thjesht sa për ta provuar. Sepse pas së gjithash, si do ta kuptoni se jeni për njëri – tjetrin?”. Kjo është logjika pas kësaj pyetje, por kjo nuk përputhet me parimet dhe standardet e perëndishme për një marrëdhënie. Si pasojë, të jetuarit nën një çati jo vetëm që rrezikon të dëmtojë marrëdhënien ndërmjet njëri-tjetrit, por edhe marrëdhënien me Zotin. Lajmi i mirë është se Zoti na ka siguruar udhëzime dhe parime biblike që na ndihmojnë të ndërtojmë një marrëdhënie të shëndetshme. Ndaj në këtë material do të ndajmë disa arsye se përse të jetuarit së bashku me të dashurën apo të dashurin tënd mund ta shkatërrojë marrëdhënien.

Si e shkatërrojnë martesën tënde rrjetet sociale

Kërkime të shumta tregojnë se tërheqjet emocionale dhe fizike mund të shfaqen ndërkohë që komunikon me dikë tjetër të gjinisë së kundërt, jashtë martese. Këto komunikime çojnë deri në tradhti dhe shpesh herë deri në divorc. Kërkime universitare, duke përfshirë edhe studimin e dokumenteve të divorceve sugjerojnë se shumë amerikanë e konsiderojnë tradhti tërheqjen seksuale ndaj gjinisë së kundërt përmes rrjeteve sociale.

 

Marrëdhënia dashuri-urrejtje me kafen

Ne i drejtohemi me shumë zell kafes për të qëndruar zgjuar. Dhe nuk ka një titull më të saktë për të emërtuar marrëdhënien me kafen se sa një marrëdhënie dashuri-urrejtje. E duam shumë për shijen dhe efektin e zgjimit por nga ana tjetër e urrejmë për faktin që na bën të varur dhe ka edhe ndikime negative për ne. Ndaj duke dashur të vijmë në ndihmë do të ndajmë me ty 10 këshilla se si ta përdorësh kafen në mënyrë të shëndetshme.

 

Mjaft jetove në kaos

Droga, alkooli dhe varësi të tjera mund të mbërthejnë jetën e një personi dhe t’i burgosin trupat e tyre. Por a ke dëgjuar për varësinë nga drama dhe kaosi? I dhënë pas trazirës përshkruan një person që ka rënë në kurthin e një jete intensive. I keni parasysh personat që janë vazhdimisht të përfshirë në ngjarje dramatike dhe janë gjithmonë në qendër të gjithçkaje? Njerëzit e kësaj natyre jetojnë “Në një kulturë ku ekstremiteti është norma, ku njerëzit joshen të besojnë se të jetuarit intensivisht është të jetuarit e vërtetë.” Kështu shkruan Dr. Keith Lee. Ndoshta edhe ti jeton në këtë formë. Mund të ekzagjerosh problemet, thashethemet, të bësh rrëmujë apo të kërkosh për ndodhi dramatike në jetën e një personi sepse e jotja është e mërzitshme. Por nuk je i vetmi. Madona, Britney Spears dhe të tjerë janë pikasur për dramat që krijojnë. Por ato  i kanë bërë për të korrur më shumë sukses, përveç Charlie Sheen që lejoi këtë gjë t’i merrte jetën. Ti ke një zgjedhje gjithashtu. Nëse po kërkon më shumë paqe në jetën tënde kushtoju vëmendje ideve që do të lexosh më poshtë, se si të ndalosh së jetuari në kaos.  

Çfarë e vjedh gëzimin tënd?

Një ndër gjërat që kërkojmë në jetët tona, është gëzimi. Lodhemi kaq shumë duke e kërkuar ndërkohë që thjesht mund të jemi duke lejuar zakone të ndryshme të përditshmërisë, të na e vjedhin. Janë 10 zakone të cilat duken të vogla por rriten duke vjedhur gëzimin e jetës tënde. Shmangi këto dhe rifito fuqinë tënde.  

Një ushtrim fizik argëtues.

Nëse e ke vënë re, trendi i të bërit një jetë e shëndetshme është përhapur shumë. Ndoshta prej rrjeteve sociale. Sepse njerëzit postojnë foto të tyre teksa përparojnë dhe përdorin dicituara të ndryshme si #MOTIVIMI_I_TË_HËNËS, #E_MARTA_ TRANSFORMUESE, e kështu me radhë. Ose, kjo përhapje e fituesit mund të ketë ndodhur për shkak të përpjekjeve të suksesshme të shëndetit publik në edukimin e shoqërinë për rëndësinë e aktivitetit fizik. Me këtë stres të vazhdueshëm dhe jetë sedentare që kontribuon në sëmundjet kronike, ka mundësi që njerëzit më në fund janë të jenë ndërgjegjësuar ndaj aktivitetit që duhet për të pasur një jetë të shëndetshme dhe të gjatë. Pavarësisht trendit të mirë të aktivitetit të rregullt fizik, ka shumë që ngurojnë t’i bashkohen. Ata thjesht nuk e imagjinojnë dot veten në palestër sepse të ushtruarit ju duket si detyrim. Ju duket si një e keqe e domosdoshme apo si një ndëshkim. Nëse edhe ti mendon kështu për t’u ushtruarit, të ftojmë të lexosh disa sugjerime se si t’i bësh ushtrimet më argëtuese.

Të vërtetat e hidhura rreth shëndetit tonë.

Shohim çdo ditë njerëz të cilët nuk kujdesen për veten. Madje ti mund të jesh një prej tyre. Këta persona dallohen që nga pamja e jashtme. Nuk mund të dukesh mirë nëse nuk ndihesh ashtu. Mënyra se si ndihesh do të shfaqet në një moment, në gjuhën e trupit tënd, te sytë e rënduar, apo edhe te lëkura. Është në natyrën tonë që të kujdesemi për veten tonë, por përse nuk e bëjmë?  

Po kur të tjerët ju nevrikosin?

Ka shumë arsye përse mund të mos e pëlqejmë një person. Ndoshta ata kanë një personalitet dhe karakter të padëshiruar për ne. Ose ndoshta për nga mënyra se si duken ose si veprojnë. Një gjë është e sigurt, mënyra se si zgjedhim të mendojmë për një person, jo vetëm që ndikon jetën e tyre por ndikon dhe gëzimin dhe lumturinë tonë personale.

 
 Page 2 of 14 « 1  2  3  4  5 » ...  Last »